Pytania do prawnika
Na pytania Czytelników odpowiada dr n. prawnych, adwokat Maciej Gibiński.
RODO w gabinecie lekarskim
Od 25 maja 2018 r. w Polsce obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (Rozporządzenie o Ochronie Danych) (Dz.U.UE.L.2016.119.1.), zwane „RODO”.
Autorzy: Adrian Chodyna i Michał Kudła
e-Dokumentacja
Na pytania, przesłane do redakcji Nowego Gabinetu Stomatologicznego, dotyczące wprowadzenia e-dokumentacji do gabinetów lekarskich, odpowiada Grzegorz Żyjewski, specjalista do spraw systemów informatycznych w firmie Hakon Software.
Internetowe Konto Pacjenta
Planowane przez Ministerstwo Zdrowia zmiany w zakresie ustawy z dnia 28 kwietnia 2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia (t.j. Dz.U. z 2017 r., poz. 1845) w sposób istotny modyfikują aktualny stan prawny. Chodzi przede wszystkim o wprowadzenie systemu e-dokumentacji. Jednak zmiany idą znacznie dalej. Na tej samej platformieinformatycznej co dokumentacja, powstaną m.in. internetowe konta pacjenta.
Autor: Michał Kudła
Przede wszystkim ma nie boleć
Pacjent ma prawo do leczenia bólu. Taki zapis pojawił się w znowelizowanej ustawie o prawach pacjenta. Lekarz przed zakończeniem wizyty powinien odnotować w karcie pacjenta, że ból ustąpił.
Edukacja z medycyny estetycznej
W grudniu 2016 r. Naczelna Izba Lekarska opublikowała raport z badania lekarzy dentystów. W ciągu roku 2015 respondenci najczęściej doskonalili się dzięki literaturze fachowej oraz wymianie doświadczeń z innymi lekarzami (85%). Niemal równie częste było zdobywanie wiedzy za pomocą Internetu (portale, fora, artykuły) – 76%. Ze sformalizowanych form doskonalenia zawodowego (kursów, szkoleń, konferencji, e-learningu) skorzystało 88% lekarzy.
Autor: Małgorzata Kasprzak-Guzek
Afty nawracające
Wykwit pierwotny jest najczęściej opisywany jako plama lub plamka, rzadziej grudka, pęcherzyk lub wykwit plamkowo-grudkowy. Na 1 – 2 dni przed pojawieniem się afty nawracającej (Recurrent AphthousStomatitis, RAs) możliwe jest wystąpienie objawów prodromalnych w postaci uczucia pieczenia czy mrowienia.
Nie na targi, ale po wiedzę
„Muszę dotknąć”, „muszę wiedzieć”, czy „muszę się wyrwać” – do której grupy uczestników wystaw stomatologicznych należysz?
Szkoła okluzji: Procedura wykonywania odbudów estetycznych
Procedura wykonywania odbudów estetycznych z wykorzystaniem możliwości, jakie daje system Smylist. Logistyka współpracy z pracownią techniczną.
Autor: lek. dent. Krzysztof Adamowicz
Rehabilitacja implantoprotetyczna pacjentki z zaburzeniami zgryzowymi powstałymi na skutek wczesnych ekstrakcji zębów trzonowych
W interdyscyplinarną rehabilitacji protetycznej pacjentki z zaburzeniami zgryzowymi, spowodowanymi wczesną utratą zębów trzonowych. zaangażowani byli lekarze różnych specjalności: prowadzący lekarz stomatologii ogólnej, chirurg implantolog, endodonta, specjalista zajmujący się fizjologią i dysfunkcjami stawów skroniowo-żuchwowych.
Autor: Mirella Kowalczyk
W jakim kierunku zmierza diagnostyka obrazowa w stomatologii?
Diagnostyka radiologiczna wpisała się już na stałe w proces leczenia pacjentów w gabinecie stomatologicznym. Obecnie nikogo nie dziwi potrzeba wykonania badania radiologicznego w celu postawienia prawidłowego rozpoznania. Zdjęcia RTG wewnątrzustne, pantomograficzne, coraz częściej także CBCT, to już standard pozyskiwania informacji o stanie zdrowia i potrzebach leczniczych naszych pacjentów.
Autor: lek. dent. Mateusz Szkliniarz
NGS 5/2018
Typografia
- Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
- Obecna Helvetica Segoe Georgia Times
- Tryb czytania