W gabinecie
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Leczenie kanałowe, powszechnie stosowane w przypadku zapalenia miazgi zęba, może wkrótce zostać zastąpione przez nowoczesne metody regeneracyjne. Naukowcy z ADA Forsyth Institute, we współpracy z Amerykańskim Towarzystwem Stomatologicznym, opracowali technologię, która może pozwolić na odbudowę uszkodzonej miazgi zęba, eliminując potrzebę klasycznego leczenia endodontycznego.

Problemy z tradycyjnym leczeniem kanałowym

Leczenie kanałowe, choć skuteczne, wiąże się z ryzykiem osłabienia struktury zęba. Usunięcie miazgi oraz znacznej ilości zębiny zwiększa podatność na złamania w przyszłości.

– Naszym celem jest opracowanie metody, która pozwoli na regenerację miazgi zęba zamiast zastępowania jej obojętnym materiałem – mówi prof. Thomas Van Dyke z Harvard School of Dental Medicine, wiceprezes Centrum Badań Klinicznych i Translacyjnych w ADA Forsyth.

Rezolwina E1 – klucz do regeneracji miazgi

Badania przeprowadzone w ADA Forsyth skupiły się na wykorzystaniu rezolwiny E1 (RvE1), substancji o właściwościach przeciwzapalnych i regeneracyjnych.

Jak działa rezolwina E1?

Rezolwina E1 pobudza regenerację miazgi, szczególnie w przypadkach odwracalnego zapalenia, gdzie miazga jest żywa. W badaniach wykazano, że:

  • przyspiesza tworzenie komórek macierzystych, które mogą przekształcać się w zębinę, kość, chrząstkę lub tłuszcz,
  • skutecznie hamuje rozwój stanów zapalnych,
  • zapobiega powstawaniu ropni i zmian okołowierzchołkowych.

Jednak umieszczenie RvE1 na martwej lub mocno zainfekowanej miazdze nie pozwala na jej regenerację, choć może spowolnić infekcję i łagodzić stan zapalny.

Regeneracja tkanek – potencjał dla medycyny

Metoda regeneracji miazgi zęba z wykorzystaniem rezolwiny E1 ma ogromny potencjał nie tylko w stomatologii, ale także w innych dziedzinach medycyny regeneracyjnej. – Dzięki zdolności RvE1 do przyspieszania wzrostu komórek macierzystych, technologia ta może znaleźć zastosowanie również w odbudowie kości i innych tkanek w organizmie – wyjaśnia prof. Van Dyke.

Co oznacza to dla pacjentów?

Nowa metoda leczenia to szansa na:

  • uniknięcie inwazyjnego leczenia kanałowego,
  • zachowanie naturalnej struktury zęba,
  • poprawę długoterminowej wytrzymałości zębów.

Regeneracja miazgi zęba to przełom w leczeniu chorób endodontycznych. Technologia oparta na rezolwinie E1 otwiera nowe możliwości zarówno w stomatologii, jak i medycynie regeneracyjnej. Jeśli metoda ta zostanie wdrożona w praktyce klinicznej, pacjenci będą mogli liczyć na mniej inwazyjne i bardziej skuteczne rozwiązania, które poprawią jakość ich życia.


Nowy Gabinet Stomatologiczny: Alternatywa dla leczenia kanałowego

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.

GAZETKA

nakladki na zeby zdjecie dodatkowe 2 min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA