Od stycznia 2025 roku lekarze i lekarze dentyści w Polsce będą mogli bardziej aktywnie promować swoją działalność dzięki zmianom w Kodeksie Etyki Lekarskiej (KEL). Dotychczasowy zakaz reklamowania się zostanie złagodzony, co otwiera nowe możliwości dla specjalistów w dziedzinie medycyny i stomatologii. Co prawda ustawa o zawodach lekarza i lekarza dentysty wciąż jeszcze nie dopuszcza reklamowania usług medycznych, jednak KEL wprowadza taką zmianę.
Co zmienia się w Kodeksie Etyki Lekarskiej?
Nowe przepisy pozwalają lekarzom na promowanie swoich usług, pod warunkiem, że ich działania będą zgodne z zasadami etyki zawodowej. Dotychczasowe regulacje całkowicie zakazywały reklamy, co oznaczało, że lekarze nie mogli publicznie mówić o swoich usługach ani promować produktów medycznych.
Od stycznia 2025 roku lekarze będą mogli:
- Aktywnie korzystać z platform takich jak Instagram, Facebook, LinkedIn, czy TikTok,
- Edukować pacjentów w mediach społecznościowych i dzielić się wiedzą,
- Informować o swojej działalności i oferowanych usługach.
Jednak lekarze nadal nie będą mogli promować produktów lub usług niezwiązanych z ich zawodem, takich jak sprzęt AGD czy odzież.
Media społecznościowe jako nowe narzędzie komunikacji
Zmiana w przepisach to odpowiedź na rosnącą rolę internetu w pozyskiwaniu informacji o zdrowiu. Badanie Biostat „Polak u lekarza II fala badania” wykazało, że 87,7% Polaków korzysta z internetu jako głównego źródła informacji medycznych.
Coraz więcej lekarzy prowadzi profile edukacyjne w social mediach, realizując swoje obowiązki związane z promowaniem ochrony zdrowia i świadomości społecznej. Zmiany w KEL pozwolą im na bardziej otwartą komunikację z pacjentami, jednocześnie wzmacniając ich wizerunek jako ekspertów.
Jakie wyzwania niesie nowa forma autopromocji?
Nowe przepisy, mimo że łagodzą dotychczasowe ograniczenia, wymagają od lekarzy rozwagi i odpowiedzialności. Wciąż nieprecyzyjne są regulacje dotyczące formy reklamy i treści promocyjnych, dlatego Naczelna Izba Lekarska planuje wprowadzić komentarze i wytyczne, które będą przedyskutowane w środowisku medycznym.
Lekarze muszą pamiętać, że ich działalność w sieci powinna:
- Zachowywać profesjonalizm,
- Być zgodna z zasadami etyki zawodowej,
- Wyraźnie odróżniać promocję od edukacji.
Korzyści dla lekarzy i pacjentów
Zmiany w KEL otwierają nowe możliwości zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów. Lekarze mogą dotrzeć do szerszej grupy odbiorców, zwiększając swoją widoczność w sieci i budując wizerunek eksperta. Pacjenci natomiast zyskują łatwiejszy dostęp do informacji i usług, co może przełożyć się na lepsze zrozumienie zagadnień zdrowotnych.
Lekarze dentyści, chcąc korzystać z nowych możliwości, powinni:
- Zadbać o odpowiednie treści: edukacyjne i zgodne z etyką,
- Unikać działań, które mogłyby być postrzegane jako agresywna reklama,
- Udzielać się w social mediach w sposób profesjonalny i autentyczny.
Zmiany w Kodeksie Etyki Lekarskiej to krok w stronę nowoczesnej komunikacji w medycynie. Lekarze będą mogli skuteczniej budować swój wizerunek w internecie, ale muszą pamiętać o zachowaniu profesjonalizmu i etyki.
Co z ustawami nadrzędnymi?
Zakaz reklamy usług medycznych do tej pory znajdował się w trzech dokumentach. Po pierwsze w Ustawie z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. z 2016 r., poz. 1638 t.j., ze zm.) w art. 14 czytamy, że podmiot wykonujący działalność leczniczą podaje do wiadomości publicznej informacje o zakresie i rodzajach udzielanych świadczeń zdrowotnych, ale treść i forma tych informacji nie mogą mieć cech reklamy. Podobny zapis znajdujemy w Ustawie z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (Dz.U. z 2016 r., poz. 186 t.j., ze zm.), która przewiduje w art. 11 ust. 1, że podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych udostępnia informację w formie pisemnej, poprzez umieszczenie jej w swoim lokalu, w miejscu ogólnodostępnym (na przykład poprzez tablicę informacyjną). Jednak informacje te nie mogą mieć cech reklamy. Trzecim aktem był właśnie art. 63 Kodeksu Etyki Lekarskiej. W nowym Kodeksie Etyki Lekarskiej, zamiast zakazu reklamy znajdujemy w art. 71 takie zapisy:
- Lekarz tworzy swoją zawodową opinię na podstawie wyników swojej pracy.
- Lekarz jest uprawniony do posługiwania się informacją o oferowanych usługach z zastrzeżeniem, że taka informacja będzie zgodna z zasadami etyki lekarskiej.
- Informacja o oferowanych usługach oznacza każdą formę przekazu mającą na celu upowszechnianie wizerunku lekarza lub usług związanych z wykonywaniem zawodu lekarza.
- Lekarz jest odpowiedzialny za informację o oferowanych usługach opublikowaną przez osoby trzecie w jego imieniu lub na jego rzecz.
- Niedopuszczalne jest wykorzystywanie autorytetu lekarza do promowania usług niezwiązanych z wykonywaniem zawodu lekarza.
Zatem lekarz będzie miał prawo do informowania o swojej działalności, używając „każdej formy przekazu”. Jednak zgodnie z zasadami etyki – nie ma on prawa dyskredytowania innych lekarzy. Może informować tylko o sobie.
Nie wolno mu stosować metod nieuczciwej konkurencji, szczególnie w zakresie nierzetelnego informowania o oferowanych usługach, posiadanych kompetencjach, jak i kosztach leczenia.
Nowy Gabinet Stomatologiczny: Zmiany w Kodeksie Etyki Lekarskiej
Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.