Nowości
Opisy najnowszych urządzeń oraz wiadomości z rynku
Lupy stomatologiczne
Lekarze, żeby mieć lepszą widoczność w polu zabiegowym, posługują się lupami. Jest to coraz bardziej popularny sprzęt zwiększający precyzję wykonywanej pracy.
Autoklaw tylko z zezwoleniem
Przysłowie mówi, że „lepiej dmuchać na zimne”. W przypadku stomatologów może dotyczyć ono pracy z autoklawami. Za nie zgłoszenie autoklawu do Urzędu Dozoru Technicznego właściciel gabinetu może trafić nawet do więzienia! Czy warto ryzykować?
Unowocześniona Lisa
We włoskim oddziale austriackiej firmy W&H Dentalwerk wyprodukowano nową wersję autoklawu. Lisa II dostępna jest w dwóch wariantach seria: 300 i 500. Czy nowy produkt W&H Sterilization zdobędzie taką renomę, jak poprzednie wcielenie Lisy?
Sterylizować? Tak, ale jak?
Podczas sterylizacji trzeba pamiętać o kilku ważnych zasadach. Największym błędem jest mycie końcówki olejem przed sterylizacją. Olej należy wprowadzić do końcówki przed sterylizacją, ale gdy jest już umyta.
Podwójny diament
Wybór różnych rodzajów wierteł sprzedawanych na naszym rynku jest wręcz przeogromny. Nie wszystkie jednak są warte używania, mimo że są bardzo tanie. Zła jakość wiertła może doprowadzić do uszkodzenia kątnicy lub turbiny, a leczenie nie będzie tak sprawne, jak prowadzone wiertłami dobrej jakości.
Leczenie cudzoziemców
Do Polski przyjeżdża coraz więcej pacjentów z zachodniej Europy. Korzystają oni z naszych gabinetów stomatologicznych, ponieważ kosztuje ich to mniej niż we własnych krajach, a ponadto jakość oferowanych usług przez polskich lekarzy jest bardzo wysoka. Jak zaprosić cudzoziemca do naszego gabinetu?
Omdlenie
Głęboki ładunek emocjonalny, jaki niesie ze sobą wizyta u dentysty może spowodować omdlenie pacjenta. Pacjenci potocznie mówią się, że mdleją ze strachu, ale jest to znaczne uproszczenie. Przyczyn omdleń może być bardzo wiele, czasem mogą być pierwszym objawem rozwijającej się poważnej choroby.
Tytanowe Unity
Z okazji sześćdziesięciolecia istnienia firma Dabi Atlante wprowadziła do sprzedaży serię unitów o nazwie Titanium 200. Ich charakterystycznym znakiem są ramiona wykonane z materiału imitującego tytan. Cena unitu gotowego do pracy z końcówkami i kompresorem wynosi niecałe 35 tys. zł. Jednak najważniejsze są zmiany konstrukcyjne i, co ciekawe, w większości wymuszone przez… polskich stomatologów.
Bez reklam w ZOZ-ach
Od czerwca obowiązuje nowelizacja ustawy o Zakładach Opieki Zdrowotnej. Nowe przepisy zakazują, chociażby akwizycji na terenie ZOZ-u i nakładają na właścicieli ZOZ-ów, i to zarówno publicznych, jak i niepublicznych pewne nowe wymagania. Odpowiedzialnym za przestrzeganie przepisów jest właściciel.
Opanowany stomatolog
Asertywność to umiejętność pełnego wyrażania siebie w kontaktach z ludĽmi. Stomatolog ujawniając swoje emocje i oczekiwania, musi zarazem respektować uczucia i oczekiwania pacjentów. Jest to postawa akceptowania siebie, ale bez naruszania praw pacjentów.
Kiedy wymienić szczoteczkę
Badania wykazały, że Polacy zbyt rzadko wymieniają swoje szczoteczki do zębów. Zaledwie połowa z nas kupuje nowa częściej niż raz w roku. Średnio Polak wymienia szczoteczkę co 14 miesięcy.
NGS 4/2006
Typografia
- Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
- Obecna Helvetica Segoe Georgia Times
- Tryb czytania