fot. 123rf.com

Prawo w gabinecie
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Centrum e-Zdrowia przeprowadza kolejną, VIII już edycję, badania ankietowego mającego na celu ocenę stopnia informatyzacji podmiotów leczniczych w Polsce. Inicjatywa ta skierowana jest do podmiotów wykonujących działalność leczniczą, a termin przesłania wypełnionej ankiety mija 10 listopada 2024 roku.

Cel ankiety – ocena przygotowania do cyfrowej dokumentacji medycznej

Głównym celem badania jest uzyskanie aktualnych informacji o poziomie zaawansowania cyfryzacji w placówkach medycznych oraz ocena ich gotowości do prowadzenia elektronicznej dokumentacji medycznej (EDM). Coraz większy nacisk kładziony jest na pełne wdrożenie systemów elektronicznych w ochronie zdrowia, co ma ułatwić dostęp do dokumentacji, poprawić jakość opieki nad pacjentem i wzmocnić ochronę danych wrażliwych. - Informatyzacja w ochronie zdrowia konsekwentnie rozwija się od kilku lat, a liczne placówki mogą pochwalić się nowoczesnym wyposażeniem. Niestety, wciąż zbyt wiele jednostek nie spełnia obowiązku prowadzenia elektronicznej dokumentacji medycznej – zaznacza Artur Drobniak, dyrektor Centralnego Ośrodka Badań, Innowacji i Kształcenia Naczelnej Izby Lekarskiej oraz prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie.

Wyjątkowy nacisk na cyberbezpieczeństwo

W miarę wzrostu ilości przetwarzanych danych medycznych wzrasta również potrzeba wzmocnienia ich ochrony. Centrum e-Zdrowia zwraca uwagę, że cyberbezpieczeństwo staje się kluczowym aspektem w cyfryzacji podmiotów leczniczych, zwłaszcza w kontekście danych wrażliwych pacjentów. W związku z tym, w ankiecie pojawiają się pytania dotyczące stopnia zabezpieczeń systemów IT, procedur ochrony danych oraz przewidywanych działań związanych z poprawą bezpieczeństwa informacji.

Zakres badania i struktura ankiety

Centrum e-Zdrowia wysłało ankietę w formie elektronicznej do podmiotów zarejestrowanych w Rejestrze Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą. Ankieta składa się z 48 pytań dotyczących różnych aspektów cyfryzacji, m.in. gotowości do obsługi EDM, wykorzystywanych narzędzi cyfrowych i planów rozwoju w tym obszarze. Uzyskane odpowiedzi pozwolą ocenić m.in. stopień zaawansowania cyfryzacji i wykorzystania nowoczesnych technologii w polskich placówkach zdrowotnych.

Podstawy prawne dla cyfryzacji w ochronie zdrowia

Proces cyfryzacji służby zdrowia w Polsce regulują przepisy zawarte w ustawie z dnia 28 kwietnia 2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia (Dz.U. z 2023 r. poz. 2465, z późn. zm.), zwanej ustawą o SIOZ, oraz rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 8 maja 2018 r. w sprawie rodzajów elektronicznej dokumentacji medycznej (Dz. U. z 2023 r. poz. 1851). Te przepisy określają zakres i standardy prowadzenia dokumentacji medycznej w formie cyfrowej, a także wymagania dotyczące bezpieczeństwa przetwarzanych danych.

Zachęcamy do udziału w ankiecie, aby wspólnie przyczynić się do poprawy jakości usług zdrowotnych oraz wdrożenia nowoczesnych rozwiązań cyfrowych w ochronie zdrowia w Polsce.


Nowy Gabinet Stomatologiczny: Informatyzacja podmiotów leczniczych

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.

GAZETKA

nakladki na zeby zdjecie dodatkowe 2 min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA