Od 25 października 2024 r. dostępna jest nowa (darmowa) szczepionka przeciw COVID-19 – Spikevax JN.1, którą do tej pory przyjęło ponad 90 tys. osób. Zaktualizowany preparat, zamówiony przez Ministerstwo Zdrowia w liczbie 1 mln 54 tys. dawek, jest szczególnie rekomendowany osobom z grup ryzyka oraz pracownikom ochrony zdrowia.
Komu szczególnie zalecana jest szczepionka Spikevax JN.1?
Ministerstwo Zdrowia rekomenduje szczepienie preparatem Spikevax JN.1 osobom z osłabioną odpornością, ponieważ u nich przebieg COVID-19 może być szczególnie ciężki. Szczepienie zalecane jest:
- osobom powyżej 60. roku życia,
- dzieciom, młodzieży oraz dorosłym z chorobami współistniejącymi, takimi jak: otyłość, cukrzyca, przewlekła choroba płuc lub nerek, choroby sercowo-naczyniowe, zaburzenia neurorozwojowe, aktywna choroba nowotworowa czy stany immunosupresyjne.
Szczególne zalecenia dotyczą także personelu medycznego, który ze względu na codzienny kontakt z pacjentami oraz materiałem zakaźnym jest bardziej narażony na infekcje.
Jak się zarejestrować na szczepienie?
Rejestracja na szczepienie jest możliwa poprzez Internetowe Konto Pacjenta (IKP) lub bezpośrednio w punkcie szczepień. Szczepienie jest darmowe, co ma na celu zwiększenie jego dostępności, zwłaszcza dla grup najbardziej narażonych na ciężki przebieg choroby.
W Polsce zakupiono do tej pory ponad 107,7 mln dawek szczepionek przeciw COVID-19, z czego do punktów szczepień trafiło około 56 mln dawek. W zeszłym roku zamówiono ponad milion dawek, z których nie wszystkie zostały wykorzystane – zaszczepiło się około 600 tys. osób, a część starszych preparatów straciła ważność.
Finansowanie zakupu nowych szczepionek
Portal Politico ujawnił, że w całej Unii Europejskiej zmarnowano dawki szczepionek o wartości co najmniej 4 miliardów euro. W Polsce Ministerstwo Zdrowia planuje dalsze zakupy nowych szczepionek, jednak środki przeznaczone na ten cel, wynoszące dotychczas 93 mln zł, mogą być niewystarczające. Jak zauważył wiceminister zdrowia Marek Kos podczas posiedzenia Komisji Finansów Publicznych, konieczne jest dalsze zabezpieczenie środków, aby zapewnić dostawy szczepionek także na przyszłość.
Zainteresowanie szczepieniami przeciw COVID-19 w Polsce, choć mniejsze niż w początkowej fazie pandemii, pozostaje istotne dla osób z grup ryzyka. Nowa szczepionka Spikevax JN.1 to część długoterminowej strategii ochrony zdrowia publicznego, mającej na celu zabezpieczenie najbardziej narażonych pacjentów oraz personelu medycznego w kontekście trwających zachorowań na COVID-19.
Nowy Gabinet Stomatologiczny: Szczepionka przeciw COVID-19 dla medyków
Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.