Technika
Opisy najnowszych urządzeń oraz wiadomości z rynku
Nowe pilniki z firmy Poldent
Firma Poldent wprowadziła do sprzedaży pilniki NiTi TEE ND oraz pilniki NiTi TWO. NiTi TEE ND to system pilników niklowo-tytanowych Big Taper do łatwiejszego i szybszego, mechanicznego opracowania kanału i stanowi ulepszoną wersję poprzedniego systemu. Z kolei system NiTi TWO przeznaczony jest do opracowywania kanału metoda tradycyjną.
Stołek z „Fan Clubem”
Nie często się zdarza, aby jakaś rzecz miała swój fan club. Zazwyczaj miłośnicy kierują swoje uczucia od znanych osób: piosenkarzy, aktorów, sportowców. Przedmiotów, które można pokochać jest znacznie mniej, ale oczywiście są. Wielbiciele garbusów, czy miniaków spotykają się regularnie na swoich zlotach, są fani konkretnych filmów czy książek. Okazuje się, że wśród polskich stomatologów działa nieformalny fan club siedziska lekarskiego Support produkowanego przez firmę Stern Weber.
Ergonomiczny unit
Zachwalanie unitów jako ergonomicznych jest w reklamach sprzętu stomatologicznego często nadużywane. Większość z nich znacząco odbiega od ideału, który byłby skonstruowany zgodnie ze wszystkimi zasadami ergonomii. Na co więc należy zwrócić uwagę przy wyborze unitu.
Zagmatwane prawo RTG
Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 16.01.2006r. w sprawie warunków bezpiecznego stosowania promieniowania jonizującego dla wszystkich rodzajów ekspozycji medycznej (Dz.U. z 2005 r., Nr 194, poz.1625) jest tak nieścisłe, że są możliwe różne interpretacje jego zapisów. Opisujemy kwestie testów jakim powinny być poddane aparaty RTG w świetle polskiego prawa.
Napięcie w RTG
Lekarze planujący zakupić nowy aparat RTG, mają duży problem. Serwisanci niekiedy używają forteli mówiąc: proszę nie kupować aparatu w danej firmie, bo nie spełnia on wymogów nowych regulacji prawnych. Inni serwisanci mówią to samo o produktach proponowanych przez tych pierwszych. Jakie parametry powinien mieć aparat RTG, aby nie było problemu z jego akceptacją przez Sanepid?
Czy te oczy mogą kłamać…
Kontakt wzrokowy stomatologa z pacjentem, ułożonym na fotelu i przygotowanym do zabiegu, jest nieodzowny. Pacjent nie może nic powiedzieć - jego „narząd mowy” jest bowiem wyłączony. Może jedynie oczami dawać lekarzowi sygnały, że się boi bólu, borowania, że chce wiedzieć, co będzie dalej, jak długo…
Nie lekceważmy hemofilii
Jak postępować z dziećmi chorymi na hemofilię? Co rodzice i opiekunowie dzieci chorych na hemofilię powinni usłyszeć od lekarza dentysty? Co warto sobie przypomnieć o osoczowych skazach krwotocznych?
Wybielanie zębów na jednej wizycie
Co zrobić, gdy do gabinetu zgłasza się pacjent z palącą potrzebą posiadania promiennego uśmiechu już dziś wieczorem na przyjęciu lub jutro rano na ważnym spotkaniu w pracy. Nie jesteśmy bez szans!
Profilaktyka pierwotna
Na występowanie próchnicy mają wpływ różne czynniki, ale za najważniejsze uważa się niewłaściwe zachowania higieniczno – dietetyczne oraz brak opieki profilaktyczno - leczniczej. W zapobieganiu istotną rolę odgrywa dokładne oczyszczanie powierzchni zębów, dieta ograniczająca częstość spożywania posiłków zawierających cukry oraz regularne uzupełnianie zasobów jonów fluorkowych.
W zamian za amalgamat
Wypełnienia amalgamatowe są tańsze i czas potrzebny na ich wykonanie znacznie krótszy w porównaniu do wypełnień kompozytowych aplikowanych techniką wielowarstwową, jednak coraz rzadziej są akceptowane jako metoda leczenia uniwersalnego. Czy jest możliwość zastąpienia amalgamatu innym nowoczesnym materiałem?
NGS 1/2006
Typografia
- Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
- Obecna Helvetica Segoe Georgia Times
- Tryb czytania