O trudnej sytuacji młodych stażem lekarzy dentystów z Wielkiej Brytanii może stanowić fakt, że stanowią oni ponad jedną trzecią osób korzystających z tamtejszego telefonu zaufania dla pracowników branży stomatologicznej. Wielu z nich nie radzi sobie z wyzwaniami, duża część z tych osób myśli również o zmianie ścieżki zawodowej.
Młodzi stomatolodzy z Wysp nie radzą sobie z presją
Telefon zaufania prowadzi brytyjska organizacja pożytku publicznego, ConfiDental. Tam pracownicy opieki stomatologicznej mogą szukać wsparcia w sytuacjach kryzysowych związanych z ich pracą i życiem osobistym. Z analiz połączeń telefonicznych wynika, że więcej niż jedna trzecia telefonów na infolinię ConfiDental pochodzi od dentystów, którzy w zawodzie są nie dłużej niż 5 lat i myślą o porzuceniu stomatologii.
– Rozmawiałem z dentystami, którzy prawie w ogóle nie mieli zajęć praktycznych na czwartym roku studiów stomatologicznych i odbyli tylko 6-miesięczny staż lub nie mieli go wcale. To nie było miłe wprowadzenie w życie zawodowe – mówi Dr John Lewis, lekarz dentysta z 35-letnim stażem. Medyk jest przekonany, że powodem tego była pandemia COVID-19. Dentysta podkreśla również, że towarzysząca pandemii izolacja mogła być szkodliwa dla zdrowia psychicznego stomatologów i podkreślił znaczącą rolę, jaką odgrywają menedżerowie wyższego szczebla w dostrzeganiu sygnałów ostrzegawczych i reagowaniu w przypadku obaw o stan zdrowia psychicznego kolegów.
Profesjonalne wsparcie psychologa
– Może być tak, że ktoś stał się cichszy niż zwykle, nagle zaczął przesadzać z czymś lub wygląda na zmęczonego, bo ma problemy ze snem. Można też zauważyć obniżenie jakości pracy, m.in. niedostarczanie na czas skierowań i innych dokumentów. A końcowym etapem może być np. nadużywanie alkoholu lub stosowanie substancji psychoaktywnych – napisał wolontariusz telefonu zaufania ConfiDental.
– Uzyskanie profesjonalnego wsparcia i porady może być czasami trudne. Jednak dentyści nie powinni być zmuszeni „po prostu sobie z tym radzić”, a wsparcie w zakresie dobrego samopoczucia, takie jak to ze strony DDU i ConfiDental, jest nieocenione w zapewnianiu zrozumienia i wsparcia środowiska, w którym można omawiać trudne tematy. – W Dental Defence Union zalecamy, aby lekarze stomatolodzy jak najlepiej wykorzystali swoją siatkę wsparcia i pomagali kolegom radzić sobie ze stresem, stanami lękowymi oraz depresją – powiedział John Makin, szef Dental Defence Unio, Związku Obrony Stomatologów.
Nowy Gabinet Stomatologiczny: Kryzys młodych dentystów z Wysp Brytyjskich
Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.