Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Image

Zarządzanie RTG
Wszystkie pracownie rentgenowskie, a więc także i gabinety stomatologiczne, w których zainstalowane są lampy RTG, muszą do 31 grudnia 2006 roku wprowadzić system zarządzania jakością. Jeśli tego nie zrobią, narażają się na wymierzenie kary w wysokości ok. 12 tys. zł oraz natychmiastowe zamknięcie gabinetu. Jak wprowadzić system zarządzania jakością?
Łagodny Sanepid?
1 stycznia 2007 r. wchodzą w życie przepisy zobowiązujące do wdrażania programu zapewniania jakości bezpieczeństwa pracy narażającej na promieniowanie jonizujące. Dotyczą one również gabinetów stomatologicznych, które wyposażone są w rentgeny. Lekarze, którzy z wdrażaniem nie zdążą na czas, mogą liczyć na taryfę ulgową ze strony Sanepidu, ale do jej stosowania nie będzie on zobligowany.
Szybkie dofinansowanie
Co najmniej 500 tys. zł można dostać od Unii Europejskiej decydując się na zakup tomografii komputerowej, systemu pantomograficznego działającego w technice CBCT, czy innej nowości. Dofinansowanie może wynieść nawet 70 proc. wartości inwestycji, a oprócz samego urządzenia jako koszt można wliczyć wszystkie prace przygotowawcze, łącznie z postawieniem lub remontem budynku, w którym będzie pracowało urządzenie.
Pracownia w gabinecie
Cyfrowe systemy CAD/CAM coraz częściej wykorzystywane są zarówno w pracowniach protetycznych, jak i w gabinetach stomatologicznych. Umożliwiają wykonanie koron ceramicznych i mostów, licówek, onlay, inlay podczas tylko jednej wizyty pacjenta.
Polsko-austriackie kompresory
Firma DentalHolding wprowadziła do sprzedaży produkty austriackiej firmy Metasys. Austriacy specjalizują się w produkcji pomp ssących, kompresorów oraz separatorów amalgamatu. W ich ofercie znajdziemy także linie preparatów do dezynfekcji i czyszczenia.
Zmiana po roku
Latem 2005 roku minister Religa podpisał nowe rozporządzenie dotyczące wymagań sanitarnych w ZOZ-ach. Minęło niewiele ponad 12 miesięcy i mamy kolejne rozporządzenie w tej sprawie. Na szczęście jest ono mniej rygorystyczne, jednak wszystkie przychodnie, działające w ramach zakładów opieki zdrowotnej będą musiały się dostosować do nowych wymagań do końca 2008 roku.
Sterylizatornia w przychodni
W najbliższym czasie wejdzie w życie przepis nakazujący wszystkim przychodniom diagnostycznym, w tym również stomatologicznym działającym jako ZOZ, urządzenie pomieszczenia do sterylizacji. Zakazane będzie ustawianie autoklawów bezpośrednio w gabinecie lekarskim – dowiedzieliśmy się w Ministerstwie Zdrowia.
Pranie bez paragrafów
Utrzymanie właściwej higieny jest podstawową działalności każdego gabinetu medycznego. Dotyczy to praktycznie każdej rzeczy, która jest używana w gabinecie. Wydawać by się mogło, że wszelkie rodzaje czyszczenia, mycia, prania są już unormowane odpowiednimi przepisami. Jednak nie. Nie ma przepisów dotyczących prania fartuchów stomatologicznych.
Unieruchamianie zębów - jak, kiedy, dlaczego?
Choroby przyzębia dotykają wielu osób. Lekarze bardzo często mają do czynienia z pacjentami z rozchwianym pojedynczym zębem lub kilkoma zębami. Ruchomość zębów w przebiegu chorób przyzębia uniemożliwia prawidłowe, stabilne funkcjonowanie układu stomatognatycznego. Pacjentom najczęściej dokucza brak możliwości odgryzania i żucia pokarmów.  

 

Spis treści - subskrypcja

loading...
2024
2023
2022
2021
2020
2019

GAZETKA

nakladki na zeby zdjecie dodatkowe 2 min

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA