Wiadomości
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Wśród przedstawicieli zawodów najczęściej wchodzących w związki małżeńskie z osobami wykonującymi tę samą profesję są lekarze dentyści. Tak wynika z badań przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych pomiędzy 2012 a 2021 rokiem. Zestawienie zawierające listę zawodów, w przypadku których zawieranie związku małżeńskiego z osobą z tego samego środowiska jest najbardziej powszechne, opublikował „The Washington Post”.

Medyczne małżeństwa to najczęstsze tzw. „małżeństwa branżowe”

Z zestawienia wynika, że aż 18,5% medyków wchodzi w związek małżeński z osobą wykonującą zawód lekarza. Na miejscu drugim, z wynikiem 13,9%, znaleźli się ex aequo – wykładowcy akademiccy oraz kadra menadżerska restauracji i hoteli. W zestawieniu na wysokiej pozycji znaleźli się również farmerzy i menadżerowie branży rolniczej (13,3%) oraz prawnicy, sędziowie i inni pracownicy sądownictwa (13,0%). Natomiast na miejscach 6 i 7, z wynikiem 11,1%, uplasowali się ex aequo lekarze dentyści oraz farmaceuci. Z tego wynika, że więcej niż co dziesiąta relacja małżeńska przedstawiciela zawodu dentysty to związek „branżowy”. Na kolejnych miejscach uplasowali się informatycy, nauczyciele szkół podstawowych i średnich, fizjoterapeuci, agenci nieruchomości oraz kierownicy działów sprzedaży.

Z zestawienia „The Washington Post” wynika, że stawkę zamykają pielęgniarki. Może to wynikać z faktu sfeminizowania tego zawodu i zdecydowanie mniejszej liczby mężczyzn wykonujących ten zawód.

Dlaczego jest tak dużo medycznych małżeństw?

– Co mówi nam to o wymagających karierach zawodowych oraz sprawach sercowych? Czy to możliwe, że długie godziny pracy i wspólnie podejmowane wyzwania w zaawansowanej dziedzinie nauki pomagają w budowaniu romantycznych więzi? A może te rzeczy wypierają inne okazje na znalezienie miłości i zawężają krąg potencjalnych partnerów do osób „uwięzionych” w tej samej złotej klatce? A może wspólne długie studia, potem praca niejednokrotnie razem lub dość blisko siebie, wspólne wyjazdy na szkolenia mają na to kluczowy wpływ?

To ostatnie wydaje się prawdziwe w przypadku lekarzy, z których prawie 1 na 5 zawiera małżeństwo w obrębie tego samego zawodu.

Krótko po 30. roku życia – pomiędzy uczelnią medyczną a rezydenturą – większość lekarzy wpada w wir wyzwań i obowiązków, które pojawiają się po dyplomie. Biorąc pod uwagę, że w USA średni wiek zawierania małżeństw wynosi 28 lat dla kobiet i 30 lat dla mężczyzn, lekarze prawdopodobnie będą szukać miłości wtedy, gdy mają najmniej czasu na znalezienie współmałżonka poza miejscem pracy – podsumował autor artykułu analityk Andrew Van Dam.


Nowy Gabinet Stomatologiczny: Medyczne małżeństwa

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.



Spis treści - subskrypcja

loading...
2024
2023
2022
2021
2020
2019