Sejm przyjął ustawę o niektórych zawodach medycznych: w tym o higienistce i asystentce stomatologicznej oraz o techniku dentystycznym. Za ustawą zagłosowało 262 posłów, przeciw było 13, a 179 posłów wstrzymało się od głosu. Ustawa trafi teraz do prac w Senacie. Ostatecznie dokument reguluje 16 zawodów medycznych.
Po wejściu w życie ustawy, każdy z tych zawodów będzie musiał powołać izbę zawodową, na wzór izb lekarskich. Za wyniki i ewentualne błędy asystentek czy higienistek nie będzie już odpowiadał lekarz, ale same zainteresowane. Dlatego będą musiały założyć indywidualne praktyki zawodowe, wykupić ubezpieczenie, zapisać się do rejestru osób wykonujących zawody medyczne, podobnie jak lekarze jeździć na szkolenia i zdobywać punkty edukacyjne, mieć podpisane umowy z firmami odbierającymi odpady, itp. Tych obowiązków będzie naprawdę dużo, choć oczywiście będą też przywileje.
Zanim doszło do głosowania w sprawie przyjęcia projektu odbyła się burzliwa dyskusja plenarna.
Dlaczego ta ustawa jest potrzebna?
- Jest kilka ważnych aspektów, które reguluje ta ustawa – mówiła poseł Barbara Dziuk (PiS). - Po pierwsze: centralny rejestr osób uprawnionych do wykonywania zawodu medycznego, kontrola kwalifikacji zawodowych, ochrona nad niekompetentnymi specjalistami, transparentność i dostęp do informacji.
Po drugie: ustawowe określenie wymogów dla wykonywania zawodów, zapewnienie wysokiej jakości usług, ochrona zdrowia i życia ludzkiego, zwiększenie zaufania społecznego.
Po trzecie: zasady wykonywania zawodu medycznego to zapewnienie etycznej praktyki zawodowej, wspieranie ciągłego rozwoju zawodowego, promowania odpowiedzialności zawodowej.
A co najważniejsze, należy stwierdzić, że ustawa podkreśla społeczną wartość poszczególnych zawodów medycznych – podsumowała posłanka.
Propozycje opozycji
Poseł Iwona Maria Kozłowska (Koalicja Obywatelska) złożyła w imieniu swojego klubu poprawkę, która „wykreśla z ustawy zawód dietetyka". Klub KO złożył też poprawkę dotyczącą wykreślenia z projektu techników dentystycznych. Zdaniem KO technicy dentystyczni, podobnie jak dietetycy, powinni mieć odrębną ustawę zawodową.
- Taka ustawa pozwoli technikom dentystycznym na dostosowanie zawartych w niej przepisów do charakteru wykonywanej pracy i na stworzenie mechanizmów kontroli świadczonych usług indywidualnych zasad etyki zawodowej – argumentowała posłanka KO.
Pierwsza propozycja po części została zaakceptowana - dietetycy zostali usunięci z listy, ale zgodnie z art. 1 ust. 2, obejmie osoby wykonujące czynności zawodowe w zakresie planowania diety, prowadzenia konsultacji dietetycznych oraz udzielania porad edukacyjnych w ramach umów z Narodowym Funduszem Zdrowia.
W przypadku techników dentystycznych poprawki KO nie zostały zaakceptowane.
Ustawa reguluje zadania jakie ma do wykonania asystentka i higienistka stomatologiczna.
Zadania asystentki stomatologicznej
1) przygotowywanie gabinetu i stanowiska pracy lekarza dentysty do pracy;
2) asystowanie lekarzowi dentyście podczas wykonywania zabiegów;
3) przygotowywanie i przechowywania leków i materiałów stosowanych w stomatologii;
4) przygotowanie, konserwowanie, dekontaminacji, przechowywania narzędzi oraz sprzętu stosowanego w stomatologii zgodnie z przepisami;
5) prowadzenia dokumentacji związanej z funkcjonowaniem gabinetu dentystycznego.
Zadania higienistki stomatologicznej
1) realizowanie świadczeń z zakresu profilaktyki stomatologicznej;
2) organizowanie prac związanych ze świadczeniem usług z zakresu stomatologii;
3) wykonywanie czynności administracyjnych i prowadzenia dokumentacji związanej z funkcjonowaniem gabinetu dentystycznego;
4) wykonywanie wstępnych badań stomatologicznych, profilaktycznych, diagnostycznych i zabiegów rehabilitujących jamę ustną;
5) prowadzenie stomatologicznej edukacji zdrowotnej i promocji zdrowia w różnych środowiskach.
Kiedy ustawa wejdzie w życie?
Na razie ustawa została przegłosowana przez Sejm, teraz trafi do Senatu. Senatorowie pewnie złożą jakies poprawki, więc ustawa znów trafi do Sejmu i będzie głosowana raz jeszcze. I wtedy poczeka na podpis Prezydenta Polski. W samej ustawie jest zapis, że zacznie ona obowiązywac po 6 miesiącach od chwili podpisania jej przez Prezydenta. Zatem będzie to nie wczejniej niż na wiosnę 2024 roku.
Ustawa przyjęta przez Sejm dotyczy następujących zawodów medycznych:
Dietetycy nie widnieją na liście zawodów. Ustawa, zgodnie z art. 1 ust. 2, obejmie osoby wykonujące czynności zawodowe w zakresie planowania diety, prowadzenia konsultacji dietetycznych oraz udzielania porad edukacyjnych w ramach umów z Narodowym Funduszem Zdrowia. |
Nowy Gabinet Stomatologiczny: Asystentka zawodem medycznym
Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.