Odpowiedzialność stomatologa a powikłania leczenia protetycznego

Jakie mogą być roszczenia pacjenta wobec lekarza dentysty za nienależyte wykonanie usług medycznych? Czy świadczenie medyczne w postaci wykonania mostu protetycznego jest traktowane jako umowa o dzieło? Kiedy lekarz odpowiada za powikłanie w postaci rozstroju zdrowia psychicznego? Zapraszamy na kolejną analizę prawniczą konkretnego przypadku medycznego.

Autorki: Karolina Podsiadły-Gęsikowska; Aleksandra Powierża


Bezpieczne skażalniki alkoholu – klucz do skutecznej dezynfekcji

Ministerstwo Zdrowia zaproponowało nowe przepisy, prowadzące do zmiany składu skażalników alkoholu etylowego stosowanych w produkcji środków dezynfekcyjnych, a także akcyzy na nie. Zmiany te mogą prowadzić do obniżenia jakości produktów dezynfekcyjnych dostępnych na rynku polskim, zwiększenia ich kosztów, a także uprzywilejowania zagranicznych producentów.

Autor: Waldemar Ferschke


Turbina powietrzna czy kątnica przyspieszająca – co wybrać?

Decyzja o wyborze narzędzi w gabinecie stomatologicznym ma kluczowe znaczenie dla jakości pracy lekarza oraz komfortu pacjentów. Wśród najważniejszych wyborów znajduje się rozstrzygnięcie, kiedy pracować turbiną powietrzną, a kiedy kątnicą przyspieszającą? Oba urządzenia warto mieć w swoim gabinecie, oba mają swoje wady i zalety. Warto szczegółowo je poznać, aby rozsądnie podejmować decyzje, które procedury wykonywać turbiną, a które kątnicą.

Autor: Piotr Szymański


Rewolucyjny druk 3D w stomatologii

Według raportu Grand View Reaserch do roku 2027 globalny rynek druku 3D w stomatologii ma osiągnąć wartość ponad 9 mld USD, z rocznym tempem wzrostu wynoszącym prawie 30 proc. Ta prognoza jest jednym z wielu dowodów na fakt ekspansji technologii addytywnej (druk 3D), będącej częścią szybko rozwijającej się stomatologii cyfrowej.

Autor: Cyprian Seliga


Wpływ oddychania a zaburzenia stawów skroniowo-żuchwowych

Coraz więcej uwagi poświęca się wpływowi czynników, pozornie niezwiązanych ze stomatologią, na zdrowie jamy ustnej, czy stawów skroniowo- żuchwowych (ssż). Jednym z nich jest oddychanie, choć często niedoceniane, odgrywa kluczową rolę w etiologii zaburzeń stawów skroniowo-żuchwowych.

Autorki: Katarzyna Fernik, Katarzyna Lewsza


Jak wybrać nazwę dla gabinetu stomatologicznego?

Oto praktyczny przewodnik od Związku Pracodawców Stomatologii dla lekarzy dentystów, którzy z jednej strony chcą się wyróżniać, utrzymać pacjentów na lokalnym rynku i być pewni, że nazwa brzmi dobrze, a z drugiej strony przy wyborze nazwy uwzględnić rodzaj działalności i własne nazwisko. Niezależnie, czy zatrudniasz jednego lub wielu stomatologów, czy prowadzisz jednoosobowy gabinet – sprawdź reguły i dowiedz się, jak bardzo nazwa gabinetu wpływa na jego wyniki finansowe.

Autorka: Aleksandra Deżakowska


Inwestycja w urządzenia, sposobem na obniżenie podatków

Zakup sprzętu medycznego może być nie tylko inwestycją w rozwój działalności, ale również skutecznym sposobem na optymalizację podatkową. Szczególnie interesująca dla lekarzy i właścicieli gabinetów medycznych jest możliwość jednorazowej amortyzacji, która pozwala znacząco obniżyć obciążenia podatkowe i ułatwia prowadzenie księgowości. Jakie są warunki, korzyści i procedury związane z tym rozwiązaniem? Oto kompleksowy przewodnik.

Autorka: Sylwia Kuc


Pacjent zaopiekowany? Czy aby na pewno?

Dziś o wysoce indywidualnych aspektach przyjęcia pacjenta.

Autor: Marcin Głuszek


DENTAL TALK UNIT 5

Periodontitis – zapalenie przyzębia

Autorka: Agnieszka Szyjkowska-Dudo


Rozbudowa ambulatorium stomatologicznego

Inwestorzy, będący właścicielami trzystanowiskowego ambulatorium stomatologicznego o powierzchni 83 m², nosili się z zamiarem powiększenia prowadzonej przez siebie placówki. Gdy tylko nadarzyła się możliwość kupienia części sąsiedniego lokalu usługowego, nie wahali się ani chwili. Dzięki temu uzyskali 53 m² powierzchni, które pozwalały na wydzielenie dodatkowych dwóch gabinetów stomatologicznych i biura lub większego pomieszczenia socjalnego.

Autor: Marta Maliszewska


VW Golf R-Line

Volkswagen Golf to model, który od dekad cieszy się niesłabnącą popularnością wśród kierowców na całym świecie. Wersja R-Line 1.5 eTSI mHEV o mocy 150 KM to jedna z tych konfiguracji, które przyciągają uwagę miłośników komfortu, nowoczesnych technologii i odrobiny sportowego charakteru. Jak zachowuje się ten samochód na polskich drogach? Sprawdziliśmy!

Autor: Piotr Szymański

Spis treści - subskrypcja

loading...
2025
2024
2023
2022
2021
2020

GAZETKA

nakladki na zeby zdjecie dodatkowe 2 min

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA