fot. 123rf.com

W gabinecie
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Przemoc wobec kobiet stanowi poważny problem społeczny i zdrowotny. Według najnowszych badań aż 58 proc. kobiet będących ofiarami przemocy domowej zgłasza urazy w obszarze szczękowo-twarzowym. Oznacza to, że lekarze dentyści, jako specjaliści zajmujący się zdrowiem jamy ustnej i twarzoczaszki, mają kluczową rolę w identyfikacji ofiar przemocy oraz udzielaniu im pomocy.

Statystyki potwierdzają skalę problemu

Dane pokazują, że co najmniej 27 proc. kobiet w wieku od 15 do 49 lat padło ofiarą przemocy fizycznej lub seksualnej ze strony mężczyzny. Analiza obejmująca 27 badań i ponad 9300 kobiet wykazała, że ponad 3700 przypadków wiązało się z urazami twarzoczaszki. Co więcej, aż 51 proc. badanych kobiet doznało obrażeń w okolicach szczękowo-twarzowych.

Badacze podkreślają, że agresja najczęściej koncentruje się na twarzy ofiary. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez dr Marinę Rocha Fonseca Souzę z Universidade Federal dos Vales do Jequitinhonha e Mucuri w Teófilo Otoni (Brazylia), w połowie przypadków przemoc wobec kobiet skutkuje urazami tej części ciała.

Typowe obrażenia i ich konsekwencje zdrowotne

U ofiar przemocy często diagnozuje się złamania wyrostka zębodołowego, urazy tkanek miękkich jamy ustnej oraz uszkodzenia zębów. Badania wykazują, że wśród urazów jamy ustnej i szczękowo-twarzowych 12 proc. dotyczyło złamań jednego lub kilku zębów, z czego połowa przypadków miała poważne konsekwencje zdrowotne, wymagające zaawansowanego leczenia stomatologicznego.

Jak dentysta może pomóc ofiarom przemocy?

Lekarze dentyści mają możliwość wczesnego wykrywania przypadków przemocy wobec kobiet, co czyni ich kluczowymi uczestnikami procesu diagnozy i interwencji. Powinni oni zwracać szczególną uwagę na:

  • Nietypowe urazy jamy ustnej – złamania zębów, przemieszczenia zębów, rany cięte i stłuczenia w obrębie twarzy.
  • Brak spójnych wyjaśnień dotyczących pochodzenia obrażeń – pacjentki często podają niespójne lub nieprzekonujące powody swoich urazów.
  • Częste wizyty z powodu kolejnych urazów – powtarzające się kontuzje mogą świadczyć o trwającej przemocy.

Współpraca dentystów z innymi specjalistami

Lekarz dentysta powinien nie tylko zająć się leczeniem urazów, ale także w miarę możliwości kierować pacjentki do odpowiednich specjalistów: lekarzy pierwszego kontaktu, psychologów czy prawników. Zgodnie z wynikami badań konieczne jest również podejmowanie działań edukacyjnych i legislacyjnych, aby zwiększyć świadomość dentystów oraz umożliwić im skuteczniejszą identyfikację ofiar przemocy.

Badania jednoznacznie wskazują na wysoką częstotliwość urazów szczękowo-twarzowych u kobiet doświadczających przemocy domowej. Lekarze dentyści mają wyjątkową możliwość identyfikacji ofiar oraz podejmowania działań wspierających. Wczesne rozpoznanie i odpowiednia reakcja mogą nie tylko pomóc w leczeniu obrażeń, ale także stanowić kluczowy krok w procesie ochrony zdrowia i życia pacjentek.


Nowy Gabinet Stomatologiczny: Przemoc domowa a urazy szczękowo-twarzowe

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.

GAZETKA

nakladki na zeby zdjecie dodatkowe 2 min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA