Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times
Pytania do prawnika

Na pytania Czytelników odpowiada dr n. prawnych, adwokat Maciej Gibiński.


Odpowiedzialność za błąd w sztuce medycznej

Choć błędy medyczne i odpowiedzialność za ich popełnienie to niezwykle istotna kwestia dla lekarzy i lekarzy dentystów, a spory sądowe z nimi związane nie są rzadkością, to pojęcie błędu medycznego (błędu lekarskiego, błędu w sztuce) nie zostało ustawowo zdefiniowane.

Autor: Ewa Pabian


Umowa powierzenia danych w gabinecie stomatologicznym

Powierzenie danych to nic innego jak przekazanie danych osobowych, których jesteśmy administratorem, innemu podmiotowi.

Autor: Ewa Mazur-Pawłowska


Pytania o e-dokumentację

Na pytania przysłane do redakcji Nowego Gabinetu Stomatologicznego, dotyczące wprowadzenia e-dokumentacji do gabinetów lekarskich, odpowiada Grzegorz Żyjewski, specjalista do spraw systemów informatycznych w firmie Hakon Software.

Autor: Grzegorz Żyjewski


Jak rozmawiać z pacjentem „antyendodontycznym”?

„Panie Doktorze, czy to prawda, że leczenie kanałowe jest groźne dla zdrowia? ” – co lekarz dentysta powinien odpowiedzieć pacjentowi na tak postawione pytanie? Tego dowiedzą się uczestnicy sesji „Netflix vs. Evi-dence Based Dentistry” podczas 3. Kongresu Unii Stomatologii Polskiej (CEDE 2019, 19 – 21 września Poznań).

Autor: Łukasz Sowa


Recesje dziąsłowe – przyczyny i współczesne metody leczenia

Recesje dziąsłowe są niezmiernie aktualnym tematem i częścią wielospecjalistycznego leczenia stomatologicznego. Są bardzo częstą sytuacją kliniczną obserwowaną u pacjentów bez względu na ich wiek oraz pochodzenie etniczne.

Autorzy: lek. dent. Maciej Raczkowski; lek. dent. Jakub Lipski; lek. dent. Michał Domagała


Wymagania stawiane biomateriałom

Biomateriał to substancja lub materiał, z którego wytwarzane są określone struktury, urządzenia lub ich elementy mające bezpośredni kontakt z tkankami organizmu. Jednak nie powinny one oddziaływać na organizm. Materiały stomatologiczne umieszczane w jamie ustnej pacjenta są zaliczane do grupy biomateriałów.

Autor: Zbigniew Raszewski


Mikroskopy w stomatologii

Oko ludzkie jest w stanie dostrzec punkt o wielkość 0,2 mm. Dla porównania: odległość pomiędzy kwadratami, stanowiącymi tło banknotu o nominale 1 dolar za prezydentem Washingtonem wynosi 0,1 mm. Większość osób widzi to tło jako jeden kolor.

Autor: Zbigniew Raszewski


Manifestacja oralna nowotworu w fazie przedklinicznej

Czy nowotwór sam w sobie, rozwijający się w okolicy ciała innej niż jama ustna (np. w klatce piersiowej lub jamie brzusznej), może mieć wpływ na stan dziąseł i błony śluzowej jamy ustnej?

Autor: Mirella Kowalczyk


Wczesne manifestacje choroby nowotworowej i jej nawrotu w jamie ustnej u 85-letniej pacjentki

Pacjentka lat 85, będąca pod moją stałą opieką od 1990 r., zgłosiła się w czerwcu 2011 r. z powodu bólu i krwawienia dziąseł w okolicy siekaczy dolnych. Skarżyła się, że ból uniemożliwia jej jedzenie i szczotkowanie zębów.

Autor: Mirella Kowalczyk


Japońska technologia już dostępna w Twoim gabinecie!!!

Firma Yoshida została założona przez Uhachi Yamanaka w Tokio w Japonii w 1906 roku. Obecnie Yoshida jest jedną z najstarszych japońskich firm produkujących sprzęt medyczny.


Witamina D ważna dla zębów

Witamina D zwiększa ochronę antybakteryjną komórek nabłonka dziąseł i zmniejsza stan zapalny dziąseł, poprawia gojenie się ran pooperacyjnych po zabiegach chirurgii stomatologicznej i jest ważnym suplementem stosowanym w profilaktyce w periodontologii.

Autor: Magda Sierakowska


Smile up!

Na warszawskich Bielanach powstało miejsce, które pozwala dzieciom pozostać dziećmi, a dorosłym zaprzyjaźnić się ze swoim wewnętrznym dzieckiem. Wszyscy mogą poczuć się tu radośnie, bezpiecznie i beztrosko. To, co ich łączy, to szczery, piękny uśmiech. Uśmiechnijmy się wraz z nimi!

Autor: Marta Maliszewska

Spis treści - subskrypcja

loading...
2024
2023
2022
2021
2020
2019

GAZETKA

nakladki na zeby zdjecie dodatkowe 2 min

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA