fot. 123rf.com

Badania naukowe
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Szczoteczki do zębów i prysznice mogą być siedliskiem setek wirusów, z których wiele nie zostało dotąd zbadanych. Według badań przeprowadzonych przez naukowców z Northwestern University, te wirusy, nazywane bakteriofagami (fagami), nie są groźne dla ludzi, ale mogą skutecznie niszczyć bakterie, w tym te, które bytują w jamie ustnej.

Czym są bakteriofagi?

Bakteriofagi to wirusy, które infekują i namnażają się wewnątrz bakterii. W procesie tym niszczą swoich gospodarzy, co czyni je potencjalnie użytecznym narzędziem w walce z niebezpiecznymi bakteriami. Prof. Erica M. Hartmann, mikrobiolog i specjalistka inżynierii środowiskowej, podkreśla, że odkrycia te mogą być kluczowe w badaniach nad mikrobiomem otaczającym nas w codziennym życiu.

– Liczba wirusów, które znaleźliśmy, jest absolutnie zdumiewająca. Znaleźliśmy wiele wirusów, o których wiemy bardzo niewiele, a także wiele takich, których nigdy wcześniej nie widzieliśmy – powiedziała prof. Hartmann.

Niezwykła różnorodność wirusów

W badaniach zebrano szczoteczki do zębów i próbki pobrane z czasz prysznicowych. Wyniki okazały się zaskakujące: ponad 600 różnych wirusów, przy czym żaden z nich nie był podobny do drugiego. Co więcej, każda szczoteczka do zębów oraz czasza prysznica miała swoje unikalne „zestawy” wirusów, co podkreśla niesamowitą różnorodność mikroskopijnego świata otaczającego nas na co dzień.

Wirusy a higiena jamy ustnej

Chociaż może się wydawać, że wirusy na szczoteczce do zębów to powód do niepokoju, eksperci uspokajają. Bakteriofagi mogą pełnić pożyteczną rolę w kontrolowaniu szkodliwych bakterii, które przyczyniają się do rozwoju chorób jamy ustnej. Kluczowe jest jednak regularne wymienianie szczoteczek do zębów oraz ich końcówek, co pomoże utrzymać higienę na wysokim poziomie.

– Zamiast przesadnie martwić się niewidzialnymi mikrobami, lepiej regularnie wymieniać szczoteczki – podsumowuje prof. Hartmann.

Czy warto używać antybakteryjnych szczoteczek?

Według ekspertów, stosowanie antybakteryjnych szczoteczek może nie być najlepszym rozwiązaniem. Prof. Hartmann ostrzega, że nadmierne stosowanie środków dezynfekujących może prowadzić do rozwoju bakterii odpornych na antybiotyki, co w dłuższej perspektywie może stanowić większe zagrożenie dla zdrowia.

– Im bardziej atakujemy bakterie środkami dezynfekującymi, tym bardziej prawdopodobne jest, że staną się one trudniejsze do leczenia – podkreśla Hartmann.

Wirusy obecne na szczoteczkach do zębów i w prysznicach nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, a wręcz mogą pomagać w eliminowaniu szkodliwych bakterii. Regularna wymiana szczoteczek oraz umiarkowane podejście do środków dezynfekujących to klucz do utrzymania zdrowia jamy ustnej.


Nowy Gabinet Stomatologiczny: Wirusy na szczoteczce do zębów

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

PRAWO W MEDYCYNIE MEDYCYNA W PRAWIE min

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA