fot. 123rf.com

Badania naukowe
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Japońscy naukowcy z Uniwersytetu w Kioto rozpoczęli pierwsze badania kliniczne na ludziach z użyciem leku, który ma wspierać wzrost nowych zębów. Lek podawany dożylnie ma za zadanie dezaktywować białko USAG-1, które blokuje proces wzrostu zębów. Dzięki temu możliwe jest aktywowanie naturalnych mechanizmów organizmu do odbudowy uzębienia. Wstępne badania na zwierzętach, takich jak myszy i fretki, wykazały obiecujące rezultaty – u zwierząt odrosły nowe zęby.

Przełom w leczeniu braku uzębienia

W badaniach klinicznych uczestniczy 30 mężczyzn w wieku od 30 do 64 lat, którzy stracili przynajmniej jeden ząb trzonowy. Naukowcy planują rozszerzyć badania na inne grupy wiekowe, w tym dzieci i osoby starsze, oraz na pacjentów z częściowym brakiem zębów. Celem terapii jest umożliwienie pacjentom naturalnej regeneracji uzębienia, co stanowi ogromny przełom w leczeniu problemów stomatologicznych.

Polska w kontekście problemu utraty zębów

Statystyczny Polak po 30. roku życia ma zaledwie 22 zęby, a 4% osób w wieku od 35 do 44 lat nie ma zębów w ogóle. Problem narasta wśród starszych – aż 25% Polaków po 65. roku życia cierpi na bezzębie. Na te alarmujące statystyki wpływa nie tylko brak regularnych wizyt u stomatologa, ale także niska higiena jamy ustnej. Około 3,8 mln Polaków nie myje zębów, a 800 tys. osób nie posiada nawet szczoteczki do zębów.

Potencjalne zmiany na rynku stomatologicznym

Jeśli terapia okaże się skuteczna, może to zrewolucjonizować leczenie stomatologiczne na całym świecie, w tym w Polsce, gdzie problem bezzębia dotyka miliony osób. Badania nad lekiem są finansowane przez Uniwersytet Kioto, a ich współtwórcą jest Katsu Takahashi, szef działu stomatologii w szpitalu Kitano.


Nowy Gabinet Stomatologiczny: lek na odrastanie zębów

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.

GAZETKA

nakladki na zeby zdjecie dodatkowe 2 min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA