fot. 123rf.com

Badania naukowe
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Preparat, dzięki któremu można niemal nieinwazyjnie i bezboleśnie leczyć próchnicę na wczesnym etapie, opracowali naukowcy ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego we współpracy z Politechniką Śląską. Wynalazek opatentowany przez śląskich naukowców, to infiltrant dentystyczny. Jest to substancja konsystencją przypominająca żywicę, która pozwala na leczenie próchnicy niemal nieinwazyjnie.

Infiltrant dentystyczny – jak działa?

Preparat działa poprzez wnikanie w zmienione tkanki i hamuje rozwój drobnoustrojów odpowiedzialnych za choroby jamy ustnej. Najistotniejszy jest moment diagnostyki, na odpowiednim etapie należy zdiagnozować białą plamę - ubytek podpowierzchniowy. Sam proces aplikowania jest bardzo prosty i dla pacjenta bezbolesny. Jeżeli wcześnie, w odpowiedniej chwili zareagujemy, nie ma żadnej potrzeby wiercenia – tłumaczy prof. Małgorzata Skucha-Nowak, ekspertka periodontologii ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Bezbolesna alternatywa dla tradycyjnych metod leczenia próchnicy

Badacze podkreślają, że leczenie przy pomocy infiltrantu będzie tańsze niż tradycyjne metody. Jednak na razie nie wiadomo, kiedy preparat trafi do gabinetów stomatologicznych. Trwają testy kliniczne oraz rozmowy z potencjalnymi partnerami biznesowymi.

Próchnica – statystyki w Polsce i na świecie

Próchnica zębów jest najczęstszą i najbardziej rozpowszechnioną chorobą przewlekłą jamy ustnej u dzieci i młodzieży. Według Świątowej Organizacji Zdrowia (WHO) dotyczy ona aż 60-90 proc. dzieci w wieku szkolnym. Z badań w Polsce przeprowadzonych w lat 2016–2020 wynika, że próchnicę ma prawie 40 proc. trzylatków oraz blisko 80 proc. sześciolatków i dzieci wczesnoszkolnych.

Problem próchnicy w XXI wieku – opinia ekspertów

– Z przykrością stwierdzam, że w XXI wieku, pomimo nieograniczonego dostępu do środków higieny jamy ustnej oraz – wydawałoby się – wysokiej świadomości wpływu zdrowia jamy ustnej na cały organizm, problem próchnicy w Polsce się nie zmniejsza – twierdzi dr n. med. Ewa Krasuska-Sławińska z Zespołu Poradni Specjalistycznych ds. Stomatologii w Instytucie „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka”.

Kiedy nowy preparat trafi do gabinetów stomatologicznych?

Na razie naukowcy koncentrują się na testach klinicznych oraz współpracy z potencjalnymi partnerami biznesowymi, aby wprowadzić preparat na rynek.


Nowy Gabinet Stomatologiczny: infiltrant dentystyczny na próchnicę

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.



GAZETKA

nakladki na zeby zdjecie dodatkowe 2 min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA