Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Umeå w Szwecji dowodzą, że zapalenie przyzębia (periodontitis) ma istotny wpływ na stężenie białek we krwi. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że schorzenie to dotyka aż 19 proc. dorosłej populacji, co oznacza ponad miliard osób na całym świecie.
Wpływ zapalenia przyzębia na zdrowie ogólne
W badaniu wzięło udział 478 pacjentów z ciężką postacią zapalenia przyzębia oraz 509 zdrowych osób.
– Dzięki dużej liczbie uczestników badania, uzyskane wyniki są bardzo precyzyjne i umożliwiają nam wykorzystanie pozyskanego materiału do znajdowania kolejnych wskazówek – powiedziała kierująca zespołem badaczy prof. Pernilla Lundberg, periodontolog z Wydziału Odontologii Uniwersytetu w Umea.
Wyniki pokazały, że u osób cierpiących na periodontitis obniżone są poziomy białek odpowiedzialnych za gojenie ran, w tym receptora epidermalnego czynnika wzrostu (EGF), oraz utlenionej lipoproteiny o niskiej gęstości (OLR-1), która jest związana z chorobami układu krążenia.
Genetyczne podłoże periodontitis
Naukowcy przeanalizowali także DNA uczestników badania, identyfikując zmiany genetyczne związane z rozwojem tej choroby.
– Identyfikując biomarkery krwi, które mają kluczowy wpływ na rozwój ciężkiej postaci zapalenia przyzębia, możemy opracować leki, które spowolnią postęp tej choroby – dodała prof. Pernilla Lundberg.
Odkrycie biomarkerów może pomóc w opracowaniu leków hamujących postęp zapalenia przyzębia oraz pozwoli na identyfikację osób o wysokim ryzyku jego rozwoju.
Szwedzcy naukowcy podkreślają, że identyfikacja biomarkerów zapalenia przyzębia to klucz do opracowania nowych metod terapeutycznych. Badania nad genetycznymi i biologicznymi markerami mogą pozwolić na spowolnienie postępu choroby i poprawę jakości życia pacjentów.
Nowy Gabinet Stomatologiczny: Zapalenie przyzębia a zmiany stężenia białek we krwi
Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.