Medycyna ogólna
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

adobestock 196739765 minStare, domowe metody radzenia sobie z rozmaitymi przypadłościami przeżywają obecnie swój renesans. Preparaty na bazie ziół szturmem podbijają apteki, a książki o medycynie ludowej wydawane są coraz chętniej. Nie wszystkie tradycyjne sposoby leczenia są godne polecenia i może się zdarzyć, że stosując je, uzyskamy efekt odwrotny do zamierzonego. Jednak są też i takie, które mają potwierdzone działanie. Warto o nich wiedzieć!

 

Aloes – wiecznie zielona roślina

O leczniczych właściwościach tej niesamowitej rośliny wiedzieli już starożytni. Wodnisty żel zawarty w liściach tego sympatycznego sukulenta wykazuje działanie antybakteryjne i łagodzące. Stosowany miejscowo na uszkodzone miejsce, pobudzi nasz organizm do szybszego uporania się z procesem gojenia. Nadaje się również do pielęgnacji poparzonej skóry – zapewni optymalne nawilżenie rany, co jest bardzo ważne dla całego zdrowienia. Czy wiesz, że sok z liści aloesu stosowany wewnętrznie wykazuje również działanie przeczyszczające?

Cebula – najpopularniejsze warzywo

Kolejne domowe sposoby na rany to wykorzystywanie cebuli. Powszechnie kojarzymy syrop sporządzany z tego warzywa, który jest pomocny przy przeziębieniach. To wszystko dzięki temu, że cebula charakteryzuje się bogactwem składników odżywczych i witamin. Co więcej, podobnie jak aloes, wykazuje działanie bakteriobójcze. Wystarczy pokroić ją w plastry i ugotować, aż stanie się miękka. Po ostygnięciu miksturę można nakładać na rany oraz wrzody. Popularnym wykorzystaniem cebuli w leczeniu są maści przepisywane po różnego rodzaju zabiegach chirurgicznych. Stosowanie ich po zagojeniu się rany pooperacyjnej, pomaga w zachowaniu estetycznego wyglądu blizny.

Kapusta – dobra nie tylko ukiszona

Okłady z rozbitego liścia kapusty również są znanym, domowym sposobem na rany. Być może wielu z Was słyszało o stosowaniu tego warzywa w walce z bólami reumatycznymi. To popularna metoda zwłaszcza wśród starszego pokolenia. Ten typ kuracji z powodzeniem możemy stosować, chcąc wspomóc proces gojenia się rany.

Domowe sposoby stosuj z rozwagą

Pamiętaj o tym, aby nigdy nie leczyć się na własną rękę. Naturalne sposoby mogą być doskonałym wsparciem terapii, jednak zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Nie wszystkie z nich nadają się do zastosowania w przypadku każdej rany. Te sączące się, przy których istnieje ryzyko powstania zakażenia lub obficie krwawiące koniecznie powinien obejrzeć specjalista.

GAZETKA

nakladki na zeby zdjecie dodatkowe 2 min

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA