27
N, Kwi
22 Nowe

fot. 123rf.com

W gabinecie
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Z danych Europejskiego Sondażu Społecznego (ESS) wynika, że Polska znajduje się w czołówce krajów europejskich, w których więcej osób choruje na nowotwory niż z nich wychodzi. Obecnie 8 proc. Polaków deklaruje, że choruje na raka, natomiast tylko 4 proc. przeszło skuteczne leczenie onkologiczne. To jeden z najgorszych wyników w Europie, obok danych z Węgier (16 proc. chorych i zaledwie 3 proc. wyleczonych).

Wyniki sondażu zostały zaprezentowane podczas konferencji w Polskiej Akademii Nauk. Podkreślono, że sytuacja epidemiologiczna w Polsce wymaga pilnych działań systemowych i poprawy dostępności leczenia onkologicznego.

Wzrost liczby zachorowań na nowotwory

Odsetek osób z aktualnym rozpoznaniem choroby nowotworowej w Polsce wzrósł z 5 proc. w 2015 roku do 8 proc. w najnowszym badaniu ESS. Co istotne, nie zmienił się odsetek osób, które przeszły leczenie nowotworu – nadal wynosi 4 proc.. To oznacza, że liczba chorych rośnie szybciej niż liczba wyleczonych, co może świadczyć o niewystarczającej skuteczności terapii oraz zbyt późnym wykrywaniu chorób nowotworowych.

Europa: kontrastujące dane z krajów zachodnich

W krajach takich jak Norwegia, Finlandia, Holandia czy Austria proporcje są odwrotne – liczba osób wyleczonych przewyższa liczbę aktualnie chorych. W Norwegii 2 proc. populacji choruje na raka, podczas gdy 6 proc. ma już leczenie za sobą. Podobnie jest w Szwecji i Islandii. Te dane wskazują na wyższą skuteczność systemów opieki zdrowotnej oraz wcześniejsze wykrywanie nowotworów w tych krajach.

Ocena stanu zdrowia – subiektywna pewność Polaków

Mimo niepokojących statystyk onkologicznych, aż 68 proc. Polaków ocenia swój stan zdrowia jako „bardzo dobry” lub „dobry”. To wynik gorszy niż w Irlandii (84 proc.), Grecji (83 proc.) czy Austrii (78 proc.), ale lepszy niż w krajach bałtyckich i na południu Europy, gdzie ocena zdrowia jest znacznie niższa (Litwa – 55 proc., Portugalia – 57 proc.).

Inne najczęstsze problemy zdrowotne w Polsce

Poza chorobami nowotworowymi, najczęściej zgłaszanymi dolegliwościami są bóle pleców i szyi (32 proc.). Co ósmy badany skarży się na problemy sercowo-naczyniowe i silne bóle głowy, a co dwunasty – na cukrzycę. Wysokie ciśnienie tętnicze dotyczy aż 20 proc. badanych.

Polska na tle Europy – zdrowotny „średniak”

Jak zauważył dr Michał Kotnarowski z Instytutu Filozofii i Socjologii PAN, Polska na tle 24 badanych państw europejskich plasuje się jako „średniak” zdrowotny. Mniej skarg na problemy zdrowotne zgłaszają Grecy, Węgrzy i Irlandczycy, natomiast więcej – Niemcy, Finowie i Belgowie. Jednak w przypadku nowotworów statystyki są jednoznacznie alarmujące i powinny skłaniać do reformy systemu opieki onkologicznej.

Podsumowanie:

  • 8 proc. Polaków obecnie choruje na nowotwory, podczas gdy tylko 4 proc. zostało skutecznie wyleczonych.
  • Polska jest jednym z nielicznych krajów, gdzie liczba chorych na raka przewyższa liczbę wyleczonych.
  • W krajach takich jak Norwegia, Islandia i Austria proporcje są odwrotne, co świadczy o większej skuteczności leczenia.
  • Wzrosła liczba osób z rozpoznaniem nowotworu – z 5 proc. w 2015 roku do 8 proc. obecnie.
  • Najczęstsze inne problemy zdrowotne to bóle kręgosłupa, bóle głowy, choroby serca, nadciśnienie i cukrzyca.
  • Polacy oceniają swój stan zdrowia pozytywnie, choć realne wskaźniki chorobowości są niepokojące.
  • Dane wskazują na konieczność poprawy wczesnej diagnostyki i skuteczności leczenia onkologicznego w Polsce.

 


Nowy Gabinet Stomatologiczny: Polska wśród krajów o najgorszym bilansie chorych i wyleczonych z raka

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.

GAZETKA

nakladki na zeby zdjecie dodatkowe 2 min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA