Wprowadzenie egzaminu OSCE (Objective Structured Clinical Examination) jako obowiązkowego elementu procesu kształcenia na kierunku lekarsko-dentystycznym od roku akademickiego 2024/2025 wymaga opracowania spójnych i jednolitych standardów jego przeprowadzania. Kwestia ta była przedmiotem dyskusji podczas ostatniego posiedzenia Rady ds. Rozwoju Stomatologii, zakończonego przyjęciem kluczowej uchwały dotyczącej standaryzacji egzaminu OSCE w skali ogólnopolskiej.
Ujednolicenie procedur OSCE – cel i kierunek zmian
Rada ds. Rozwoju Stomatologii, odpowiadając na potrzebę ujednolicenia formy i sposobu przeprowadzania egzaminu OSCE w całym kraju, zobowiązała konsultantów krajowych w dziedzinach stomatologii do opracowania szczegółowych standardów egzaminacyjnych. Celem jest stworzenie jednego, kompleksowego dokumentu, który – po zakończeniu procesu konsultacyjnego – zostanie przekazany Ministerstwu Zdrowia jako propozycja rekomendacji obowiązujących dla wszystkich uczelni medycznych kształcących na kierunku lekarsko-dentystycznym.
Współpraca z uczelniami medycznymi
Opracowanie standardu OSCE odbędzie się we współpracy z kierownikami zakładów dydaktycznych odpowiedzialnych za realizację przedmiotów klinicznych. To właśnie ich wiedza i doświadczenie będą stanowić podstawę do stworzenia realistycznych i praktycznych wytycznych, które będą odpowiadały aktualnym potrzebom edukacyjnym i realiom pracy klinicznej lekarza dentysty.
Na czym polega egzamin OSCE?
Egzamin OSCE to nowoczesna forma weryfikacji umiejętności praktycznych studentów medycyny i stomatologii. Składa się ze zestandaryzowanych stacji egzaminacyjnych, w których oceniane są kompetencje w takich obszarach jak:
- umiejętność komunikacji z pacjentem,
- znajomość procedur klinicznych,
- wiedza praktyczna z zakresu konkretnych dziedzin stomatologii.
Każda stacja skupia się na określonych zadaniach klinicznych, a ocena egzaminatora dokonywana jest na podstawie wcześniej określonych kryteriów. Wyniki kandydata w każdej domenie ocenianej w ramach stacji będą przeliczane na wartości liczbowe (w skali 0–10), z uwzględnieniem wag przypisanych poszczególnym umiejętnościom.
Przejrzystość i porównywalność wyników
Standaryzacja OSCE pozwoli nie tylko ujednolicić sposób oceniania studentów na różnych uczelniach, ale również zwiększy transparentność i porównywalność wyników egzaminacyjnych. Dzięki temu zarówno uczelnie, jak i instytucje nadzorujące kształcenie lekarzy dentystów, zyskają narzędzie do obiektywnej oceny poziomu kompetencji przyszłych lekarzy.
Nowy Gabinet Stomatologiczny: Egzamin OSCE w stomatologii
Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.