Zdrowie latem. W miesiącach, kiedy jesteśmy najbardziej podatni na infekcje, pamiętamy o tym, że trzeba o siebie zadbać. Jednak i latem warto zadbać o swoje zdrowie, bo choć rzadziej łapią nas przeziębienia, istnieją inne zagrożenia. Jak dbać o zdrowie latem?
Latem chętnie spędzamy czas na świeżym powietrzu i cieszymy się słońcem. Jest to dobra okazja, aby wzmocnić organizm przed zimą, ale musimy pamiętać, że z pobytem na łonie natury wiążą się też różne zagrożenia, przed którymi musimy się chronić. Potrzebne w wielu sytuacjach produkty dla zdrowia i urody znajdziesz na stronie: https://medwil.pl/.
Jak dbać o zdrowie latem – ochrona przed słońcem
Oparzenia słoneczne to częsty problem podczas wakacji. Spędzamy na słońcu zbyt dużo czasu i nie zawsze pamiętamy o regularnym nakładaniu kremu z filtrem. Aby uniknąć bolesnych oparzeń, postaraj się nie przebywać na słońcu w godzinach, kiedy promieniowanie jest najbardziej intensywne, czyli między 11 a 15. Pamiętaj też o smarowaniu ciała kremem z ochronnym filtrem i osłanianiu głowy oraz oczu. Jeśli jednak na skórze pojawiły się bolesne zaczerwienienia, możesz zastosować emulsję po opalaniu lub poprosić w aptece o środek, który przyniesie ulgę skórze. W upalne dni pamiętaj też o regularnym nawadnianiu organizmu, przy czym wybieraj wodę, a nie napoje słodzone, które potęgują pragnienie.
Jak dbać o zdrowie – uważaj na owady
Radość z letnich dni potrafią zakłócić owady. O ile ukąszenia komarów kończą się zwykle lekkim swędzeniem, ukąszenia pszczół, os, szerszeni czy kleszczy mogą być dużo bardziej niebezpieczne. Dlatego latem, szczególnie wybierając się do lasu lub na łąkę, trzeba pamiętać o zastosowaniu specjalnych środków odstraszających owady i odpowiednim ubiorze. W lesie najbardziej praktyczne będą długie rękawy i nogawki oraz pełne buty. Po powrocie należy przejrzeć dokładnie powierzchnię całego ciała, aby sprawdzić, czy żaden kleszcz nie wbił się w skórę. Kleszcze przenoszą boreliozę i wirusy wywołujące zapalenie opon mózgowych, dlatego trzeba na nie szczególnie uważać. Jeśli zauważysz kleszcza, usuń go w całości za pomocą pęsety lub paznokci. Pamiętaj, że nie można smarować go masłem ani żadną inną substancją. Obserwuj też skórę i jeśli po kilku – kilkunastu tygodniach zauważysz rumień (niekoniecznie w miejscu ukąszenia), a dodatkowo złe samopoczucie, takie jak bóle stawów czy skoki temperatury, udaj się do lekarza.
Na ukąszenia pszczół czy os powinny przede wszystkim uważać osoby, które są uczulone na jad tych owadów. Grozi to bowiem wstrząsem anafilaktycznym, który jest zagrożeniem dla życia. Osoby te powinny być wyposażone w ampułkostrzykawki z adrenaliną, dostępne na receptę. W innych przypadkach można złagodzić nieprzyjemne dolegliwości, stosując wapno czy leki przeciwhistaminowe.
Dowiedz się więcej:
Więcej w Nowy Gabinet Stomatologiczny - jak zamówić prenumeratę, lub kup prenumeratę w naszym sklepie.