Rozdwojone paznokcie to problem wielu kobiet. Panuje powszechne przekonanie, że ich przyczyną są niedobory cennych składników mineralnych w organizmie. Jest to prawda, ale zła dieta nie jest jedynym powodem występowania rozdwojonych paznokci. Jakie są to więc przyczyny? Jak uporać się z tym problemem? Dowiedz się z poniższego artykułu.
1. Sposób odżywiania a wygląd paznokci
2. Co wzmaga rozdwajanie się paznokci?
3. Pielęgnacja rozdwajających się paznokci
Sposób odżywiania a wygląd paznokci
Jak już wspomniano wyżej, niewłaściwa dieta prowadząca do niedoborów pewnych składników w organizmie skutkuje m.in. osłabieniem paznokci. Aby były więc one zdrowe i silne, należy dostarczać organizmowi odpowiednich witamin i minerałów, w tym przede wszystkim cynku. Jego brak przede wszystkim odpowiada za osłabienie, łamanie i rozdwajanie paznokci. Łamliwość paznokci wzmaga również niedobór witaminy B5.
Podstawą dostarczania owych składników jest prawidłowy sposób odżywiania. Cynk znajduje się przede wszystkim w jajach, nasionach dyni i słonecznika, ziarnach sezamu, kiełkach pszenicy, orzechach ziemnych, mleku i przetworach mlecznych, pełnoziarnistych produktach zbożowych, brązowym ryżu, warzywach (czosnku, cebuli, ziemniakach czy brokułach) i owocach (bananach, awokado, pomarańczach czy arbuzach), a także grzybach, tłustych rybach (makrele, śledzie) czy mięsie. W przypadku wyjątkowego osłabienia płytki paznokcia, warto wspomóc się dobrej jakości suplementami diety, zwłaszcza tymi zawierającymi witaminę B5, cynk czy krzem (jego duża ilość znajduje się przede wszystkim w skrzypie polnym).
Co wzmaga rozdwajanie się paznokci?
Odpowiednia dieta to podstawa, ale warto również przestrzegać kilku innych zaleceń. Jednym z nich jest ochrona paznokci przed wodą. Namoczone paznokcie stają się miękkie i przez to bardziej narażone na uszkodzenia, w kiedy wysychają, stają się kruche i w efekcie rozdwajają się. Dlatego o ile to możliwe, warto chronić je przed zbędnym działaniem wody. Podczas prac domowych, takich jak zmywanie naczyń, pranie ręczne czy inne czynności, dobrze jest zakładać gumowe rękawice. W ten sposób chronimy nie tylko paznokcie, ale również dłonie przed kontaktem ze środkami chemicznymi. Po każdym myciu dłoni warto również stosować odżywczy lub nawilżający krem do rąk i paznokci. Ponadto raz lub dwa razy w tygodniu warto zastosować specjalne maski do dłoni, np. w formie specjalnych rękawiczek nasączonych odpowiednim kosmetykiem. Polecanym sposobem na regenerację paznokci oraz całych dłoni są także dedykowane zabiegi pielęgnacyjne w gabinetach kosmetycznych.
Pielęgnacja rozdwajających się paznokci
W przypadku wystąpienia problemu rozdwajających się paznokci, należy wprowadzić działania naprawcze. Poza zmianami w diecie, warto też zmienić sposób pielęgnacji paznokci. Na jakiś czas dobrze jest zrezygnować z malowania paznokci oraz zacząć stosować dobrej jakości odżywki i olejki. Prostym i skutecznym sposobem jest moczenie paznokci przez ok. 15 minut w podgrzanym olejku rycynowym albo też smarowanie ich olejkiem arganowym lub kokosowym.
Po „wyprowadzeniu paznokci na prostą” warto wprowadzić do procesu malowania paznokci kilka zmian, w tym przede wszystkim unikanie częstego stosowania zmywaczy oraz nakładanie odżywczej bazy przed właściwym malowaniem. Najlepiej zrezygnować ze zmywaczy z acetonem i wybierać te ze składnikami natłuszczającymi, np. olejem rycynowym.
Więcej sprawdzonych porad i zaleceń na problem rozdwajających się paznokci znajdziesz na stronie https://drmax.pl/blog-porady/rozdwajajace-sie-paznokcie-robisz-to-sobie-sama/