Wydaliśmy kolejny numer Nowego Gabinetu Stomatologicznego. Tematem przewodnim tego wydania są lusterka stomatologiczne. Być może jest to pierwsza w historii duża publikacja na ten temat. Przygotowując się do napisania tego artykułu przeszukaliśmy cały Internet w poszukiwaniu informacji, niestety jest ich bardzo mało i są tylko szczątkowe. Na szczęście udało nam się napisać obszerny artykuł na ten temat, a chyba najciekawszą częścią jest kompendium wiedzy na temat konserwacji, czyszczenia, dezynfekcji i przechowywania lusterek.
Państwa uwagę pragnę zwrócić także na artykuł opublikowany w cyklu „Przegląd prasy okiem Łukasika” o związku pomiędzy stomatologią a zabiegami z zakresu medycyny estetycznej. Ciekawostką jest fakt, że zdanie opublikowane jako żartobliwy komentarz w pierwszej dekadzie XXI w. jest powtarzane w kolejnych pracach naukowych jako dowód. Autor, Tomasz Łukasik, wykonał wręcz detektywistyczną pracę i dotarł do źródła.
W części publikacji naukowych pojawiły się dwie prace: „Starcie patologiczne i jego wpływ na staw skroniowo-żuchwowy – przegląd piśmiennictwa” autorstwa Aleksandry Sobotki oraz „Skanery wewnątrzustne w praktyce stomatologicznej” pióra Marty Bryl i Borysa Tomikowskiego. Z kolei w ramach naszej współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Implantologicznym (PSI) publikujemy artykuł pt „Zastosowanie komórek macierzystych CD34plus w implantologii stomatologicznej – doniesienie wstępne” autorstwa dr. n. med. Andrzeja Szwarczyńskiego, lek. dent. Kacpra Kropielnickiego i prof. dr. hab. n. med. Ryszarda Koczorowskiego.
Naszym zdaniem ciekawy jest też artykuł duetu prawniczego: Karolina Podsiadły-Gęsikowska i Aleksandra Powierża, odpowiadający na pytanie: Czy można lekarzowi postawić zarzut popełnienia błędu medycznego, jeśli od początku było wiadomo, że zabieg, ze względu na stopień skomplikowania, niesie za sobą duże ryzyko powikłań?
Z kolei Marcin Głuszek, tym razem wraz z lek. dent. Ewą Odya-Bojanowską, napisał kolejny artykuł, pokazujący w jaki sposób komunikować z pacjentem. Generalnie, dają oni receptę na to, aby po wizycie pierwszorazowej, pacjent powiedział: tak pani doktor, panie doktorze, działamy, czyli robimy dużą pracę.
Uzupełnieniem numeru, jak zwykle, jest kolejny tekst architekt Marty Maliszewskiej. Tym razem przedstawiła aranżację kilku gabinetowej przychodni, zlokalizowanej na warszawskim Ursusie.
Spis treści znajduje się tutaj, a prenumeratę lub poszczególne numery w wersji papierowej bądź elektronicznej można wykupić tutaj.