Szkliwo to twarda, zewnętrzna tkanka zęba, dla której zabójcze mogą być substancje o kwaśnym odczynie. Gdy dochodzi do erozji szkliwa, odsłania się zębina, pojawia się nadwrażliwość na ciepłe i zimne posiłki, a po czasie próchnica. Co robić, aby zahamować niszczenia szkliwa? Wyjaśniamy.
Uważaj na to, co jesz i pijesz
Erozja szkliwa to jego nieodwracalne zniszczenie. Powodują ją m.in. czynniki zewnątrzpochodne[1], do których należy dieta bogata w pokarmy o niskim pH (o kwaśnym odczynie).
Dlatego, aby powstrzymać erozję tkanek zęba, unikaj lub mocno ogranicz spożycie napojów gazowanych, „energetyków” oraz piwa i białego wina, a także soków z owoców cytrusowych. Uważaj również na śliwki, truskawki i winogrona. Mimo że zawierają cenne witaminy, nie służą zębom.
Ryzyko erozji szkliwa rośnie, im więcej spożywasz produktów kwaśnych oraz im dłużej przebywają one w jamie ustnej. Dlatego jeśli masz ochotę na sok cytrusowy, pij go przez słomkę, a po zjedzeniu owoców dokładnie wyszczotkuj zęby[2].
Używaj past wzmacniających szkliwo
Szkliwo samo w sobie jest barierą ochronną dla pozostałych, twardych tkanek zęba. Jednak i ono potrzebuje wsparcia. Dasz mu je, stosując odpowiednią pastę do zębów.
Wybierz taką, która zawiera składniki tworzące na szkliwie warstwę ochronną. Pomaga ona ograniczyć bezpośredni kontakt zęba z bakteriami i wytwarzanymi przez nie kwasami oraz zapobiegać ich przyleganiu do zębów. Pamiętaj, by stosować pastę z odpowiednią dla Twojego wieku ilością fluoru. Pierwiastek ten pomaga wzmocnić szkliwo i chronić je przed demineralizacją.
Skorzystaj z pomocy lekarza dentysty
W celu powstrzymania lub zapobiegania erozji szkliwa dentysta może zaproponować Ci:
- lakowanie zębów – to zabieg polegający na pokryciu powierzchni zębów lakiem – preparatem światłoutwardzalnym. Chroni on zęby przed kontaktem z kwasami odpowiedzialnymi za erozję szkliwa. To szybki, nieinwazyjny i bezbolesny zabieg stanowiący profilaktykę próchnicy i ubytków;
- zabieg ICON (ang. Infiltration Concept) – to infiltracja zdemineralizowanej struktury zębów płynną żywicą. Zabieg ten pomaga zatrzymać zmiany, które nastąpiły w tkance twardej zęba, m.in. na skutek oddziaływania na nią kwasów.
Po zabiegu stomatologicznym dentysta może zalecić stosowanie pasty na podrażnione dziąsła – zwłaszcza jeśli doszło do nieumyślnego naruszenia tkanki miękkiej przy zębach.Pastą taką może być np. ELGYDIUM Clinic Perioblock Pro. Zawiera ona składniki pomagające łagodzić podrażnienia i zmniejszyć krwawienie z dziąseł, a także zredukować płytkę nazębną. Pamiętaj też, że sama wizyta u dentysty nie uchroni Cię przed pojawieniem się erozji szkliwa. Musisz w dalszym ciągu dbać o odpowiednią dietę i utrzymanie higieny jamy ustnej.
Zadbaj o swoje zdrowie
Za erozję szkliwa odpowiedzialne są również kwasy pochodzenia wewnątrzustnego. Jest to kwaśna zawartość żołądka, która może przedostać się do jamy ustnej na skutek refluksu żołądkowo-przełykowego. Chorobę tę powoduje między innymi niewydolność dolnego zwieracza przełyku. Jeśli więc regularnie zdarza się, że treść z żołądka „cofa” się niemal do Twoich ust, zgłoś się do lekarza. Leczenie jest konieczne ze względu na profilaktykę wrzodów, zapalenia przełyku i rozwoju erozji szkliwa.
Droga do próchnicy zęba jest krótka. Jej pierwszym etapem jest erozja szkliwa, które chroni zębinę przed działaniem kwasów i bakterii. Dlatego, by zachować na długo piękny uśmiech, zadbaj o zdrowie - stosuj odpowiednią dietę i dobrą pastę do zębów, a także skorzystaj z pomocy stomatologa.
[1] Przybyszewska-Pardak S., Groch M., Loster J.E., Wieczorek A.: Diagnostyka erozji, przegląd stosowanych wskaźników. Protetyka Stomatologiczna 2019; 69(4): 427-436
[2]https://www.mp.pl/pacjent/dieta/diety/diety_w_chorobach/194219,dieta-w-erozji-zebow; data wejścia: