2024
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times
Szczególne środki ochrony dzieci

Do 15 sierpnia 2024 r. każda placówka medyczna, niezależnie od tego czy jest to podmiot leczniczy czy praktyka zawodowa, ma obowiązek dostosowania się do regulacji wynikających z rozdziału 4b ustawy z dnia 13.05.2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich. Szczególne środki ochrony dotyczą dzieci, czyli osób do ukończenia 18. roku życia.

Autorka: Ewa Mazur-Pawłowska


Analiza sprawy cywilnej o zapłatę

Co możemy zrobić, gdy pacjent nie zapłaci za wykonane świadczenie zdrowotne, np. zamontowanie aparatu ortodontycznego? W tym przypadku pacjent wnosił, że aparat ortodontyczny był źle zamontowany, dlatego nie czuł się zobowiązany do zapłaty za usługę. Sprawa trafiła do sądu.

Autorki: Karolina Podsiadły-Gęsikowska; Aleksandra Powierża


Tymczasowe korony i mosty

Podczas codziennej pracy zdarza się wykonywać uzupełnienie, które, mimo że jest rozwiązaniem czasowym, powinno odznaczać się jednak walorami estetycznymi, a przede wszystkim użytkowymi. Chodzi o tymczasowe korony i mosty. Poniższy artykuł ma na celu przedstawienie różnych materiałów oraz technik, które służą wykonaniu estetycznego i funkcjonalnego uzupełnienia tymczasowego.

Autor: Zbigniew Raszewski


Lekcje na temat osteoimmunologii i stresu oksydacyjnego w chirurgii jamy ustnej

Od roku 1594 i opublikowania pracy francuskiego anatoma Barthelemy'ego Cabrola zatytułowanej „Alfabet anatomiczny” posługujemy się terminem „osteologia” w celu opisania różnych mechanizmów fizjologii kości.

Autorzy: Elisa Choukroun, Maximilien Parnot, Joseph Choukroun


Koszt utrzymania gabinetu stomatologicznego

Założenie własnego gabinetu stomatologicznego to marzenie wielu lekarzy dentystów. Własne nazwisko w nazwie gabinetu, to prestiż i powód do dumy. Własny gabinet stomatologiczny daje niezależność i możliwość samodzielnego kształtowania ścieżki zawodowej. Jednak otwarcie gabinetu wiąże się z wieloma wyzwaniami, zarówno medycznymi, jak i biznesowymi.

Autorka: Aleksandra Deżakowska


Alignery. Co lekarz dentysta powinien wiedzieć o leczeniu nakładkami?

Leczenie alignerami to jeden z najszybciej rozwijających się działów cyfrowej stomatologii. W artykule znajdują się informacje, co powinien wiedzieć stomatolog, protetyk, implantolog, ortodonta, oraz manager przychodni, na temat nakładek ortodontycznych.

Autor: Agnieszka Czechumska


Aminofluorek srebra i jego zastosowanie w stomatologii

Częstość występowania próchnicy u dzieci jest wysoka w rodzinach o niskich dochodach, niższym poziomie wykształcenia rodziców, złym podejściu do higieny jamy ustnej oraz w rodzinach niepełnych. Efekt ten jest potęgowany faktem, że leczenie zmian próchniczych u małych dzieci jest trudne i kosztowne, często wymagające zaawansowanych umiejętności lekarzy oraz wysokich kosztów znieczulenia ogólnego. Dlatego konieczne są metody jak najmniej czasochłonne.

Autor: Zbigniew Raszewski


Metamorfoza rynku stomatologicznego po pandemii

Rynek stomatologiczny przeszedł istotne zmiany po pandemii COVID-19. Modernizacja gabinetów stomatologicznych stała się kluczowym elementem strategii mającej na celu zabezpieczenie przed ewentualnymi kryzysami, poprzez zdobycie przewagi oraz przyciąganie i utrzymywanie większej liczby pacjentów.

Autorka: Katarzyna Fernik


Odwaga w fotografii stomatologicznej: klucz do sukcesu

Dziś, jak zawsze, zachęcam do odwagi w kreowaniu nowych pomysłów na fotografie stomatologiczne. Emocje, emocje i jeszcze raz emocje – niech przemawiają przez Wasze zdjęcia. Nie bójcie się eksperymentów, bo to one napędzają postęp, także w obszarze marketingu. To właśnie one wyróżnią Was w mediach społecznościowych.

Autor: Marcin Głuszek


DENTAL TALK: UNIT 2. Dental Check-Up Appointment Przegląd dentystyczny

Lekcja języka angielskiego dla lekarzy stomatologów. Temat: Dental Check-Up Appointment. Przegląd dentystyczny

Autorka: mgr. Agnieszka Szyjkowska-Dudo


Citroën C5 Aircross MAX Plug-In Hybrid

Citroën C5 Aircross MAX Plug-In Hybrid 225 to propozycja dla osób poszukujących komfortowego i ekologicznego SUV-a, który łączy zalety napędu hybrydowego z funkcjonalnością miejskiego crossovera. Nowa odsłona tego modelu jest nie tylko efektywna pod względem zużycia paliwa, ale także pełna zaawansowanych technologii i udogodnień, które podnoszą komfort jazdy. Niestety w tej wersji auto kosztuje ponad 200 tys. zł.

Autor: Piotr Szymański

 

GAZETKA

nakladki na zeby zdjecie dodatkowe 2 min

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA