Medycyna ogólna
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

problemy z polykaniem minProblem z połykaniem jest spotykany częściej, niż można przypuszczać i nie jest to problem błahy. Trudności w przyjmowaniu pokarmu prowadzą do utraty apetytu i w konsekwencji niedożywienia. Dlatego warto wiedzieć, jak pomóc osobie cierpiącej na dysfagię.

Problemy z przełykaniem – objawy

Pierwsze symptomy zwiastujące poważne problemy z przełykaniem na ogół są mylnie odczytywane i przypisywane innym chorobom. Czkawka, chrypka, ból podczas połykania i zgaga kojarzone są raczej z dolegliwościami układu oddechowego i żołądka. Szczególnie czkawka nie wydaje się niczym groźnym. I faktycznie, pojedyncza nie jest powodem do zmartwienia. Jeśli jednak pojawia się przy okazji posiłków, warto podjąć trud obserwacji swojego organizmu.

Do niepokojących objawów trzeba zaliczyć spadek wagi, utratę apetytu, niechęć do spożywania posiłków, dłuższy niż zwykle czas jedzenia. Również częste zachłyśnięcia nie są zjawiskiem naturalnym i warto o nich porozmawiać z lekarzem.

Dieta przy problemach z przełykaniem

Problemy z przełykaniem nie dotyczą wszystkich pokarmów w takim samym stopniu. Nasilenie objawów pojawia się przy przełykaniu pokarmów twardych, wymagających długiego gryzienia, rozdrabniania i żucia. Z takich form pożywienia należy zrezygnować. Posiłki powinny mieć konsystencję papki, postać półpłynną lub płynną, jednym słowem – być od razu gotowe do połykania.

Przy tym nie można zapominać o pełnowartościowej diecie zawierającej wszystkie niezbędne witaminy, minerały, białka, cukry, węglowodany i tłuszcze (Zobacz: Jaką stosować dietę przy zaburzeniach połykania?). Warto rozważyć wprowadzenie żywienia medycznego w postaci doustnych odżywek medycznych. Są odpowiednio skomponowane, pełnowartościowe pod względem odżywczym, jednocześnie łatwe do przełykania ze względu na płynną lub półpłynną konsystencję. Są też lekkostrawne i łatwo przyswajalne.

Leczenie dysfagii

Problem z przełykaniem, czyli inaczej dysfagia, na ogół jest skutkiem innej choroby i tą ją trzeba ustalić. Nie leczy się skutku, ale przyczynę. Diagnostyka w tym kierunku nie jest łatwa, niejednoznaczne objawy mogą być mylące. Pomocne może okazać się kompleksowe badanie przełyku na każdym odcinku jego pracy.

W rzadkich przypadkach dysfagia powiązana jest z chorobą psychiczną. Może być skutkiem depresji i stanów lękowych. Dlatego nie powinno dziwić, gdy lekarz skieruje pacjenta cierpiącego na dysfagię na konsultację psychiatryczną.

Więcej na temat dysfagii i wskazówki dotyczące diety można przeczytać na zywieniemaznaczenie.pl.

 

GAZETKA

nakladki na zeby zdjecie dodatkowe 2 min

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA