Medycyna ogólna
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

główne daiga ellaby 718859 unsplashŻylaki kończyn dolnych tworzą się przede wszystkim z powodu źle funkcjonujących zastawek w żyłach. Z badań wynika, że żylaki w nogach dotyczą głównie kobiet. Jak sobie z nimi radzić? Do dyspozycji masz wiele metod leczenia żylaków. Czy na rynku istnieje jednak lek na żylaki, który możesz brać doustnie lub stosować na skórę? Kiedy przy żylakach potrzeba jest już operacja?

 

Co to są żylaki?

Żylaki kończyn dolnych to schorzenie żył, które dawniej uważane było jedynie za defekt kosmetyczny. Całe szczęście odchodzi się już od traktowania żylaków jako nieestetycznego problemu. Coraz częściej lekarze uświadamiają pacjentów, że żylaki to poważniejszy problem medyczny, który trzeba leczyć.

Żylaki to dokładniej skręcone, poszerzone i wystające żyły powierzchniowe. Najczęściej pojawiają się u kobiet, choć problem ten dotyczyć może też mężczyzn. Istnieje wiele przyczyn powstawania żylaków. Do najważniejszych należą zła dieta, brak ruchu, częste przebywanie w jednej, niezmiennej pozycji (np. stanie lub siedzenie), otyłość, ciąża, płaskostopie, a nawet zaparcia. Medycyna uznaje, że dużą rolę odgrywają także czynniki genetyczne.

Pierwszym objawem żylaków jest uczucie ciężkich nóg. Może im towarzyszyć także pieczenie skóry, kłucie w łydkach czy obrzęki nóg. Warto wiedzieć, że żylaki nóg mogą tworzyć się latami. Utrzymując zatem złe nawyki, możesz przyczyniać się do powstawania żylaków.

Leki na żylaki − jakie są ich rodzaje?

Dobra wiadomość jest taka, że żylaki nie zawsze trzeba leczyć operacyjnie. To tak naprawdę ostateczność. Ważne jest, żeby zacząć stosować leki na żylaki i inne metody ich leczenia jak najwcześniej, najlepiej zanim zaczną być bardzo widoczne. Pamiętaj, żeby leczenie żylaków rozpocząć od wizyty u lekarza, który dobierze najlepsze leki na żylaki i podpowie, po jakie inne preparaty możesz sięgnąć.

Co możesz stosować na żylaki nóg? Leki mają przede wszystkim zadziałać na objawy związane z żylakami, m.in. bolesność nóg, ociężałość i uczucie pieczenia. Na żylaki możesz zażywać tabletki doustne oraz aplikować bezpośrednio na nogi maści i żele. Zazwyczaj są to leki na żylaki bez recepty. 

Jak działają różnego rodzaju środki na żylaki? Leki przede wszystkim działają przeciwbólowo. Ale większość preparatów na żylaki ma też za zadanie opróżnić wypełnione zostaną krwią żyły. Substancją czynną w lekach na żylaki jest często diosmina − poprawia ona krążenie, także limfatyczne. Jest to substancja pochodzenia naturalnego (naturalny flawonoid). 

Co jeśli nie lek na żylaki? Kiedy potrzebne są uciskanie i operacja?

Tak naprawdę metodę uciskową leczenia żylaków możesz stosować równocześnie z leczeniem farmakologicznym. Sposób ten polega na obwiązywaniu nogi bandażem elastycznym ku górze − od kostki, w kierunku pachwiny. Możesz też nosić gotowe pończochy uciskowe na żylaki. Pamiętaj jednak, żeby zawsze skonsultować to z lekarzem. Specjalista pokaże Ci, jak mocno możesz bandażować nogi lub jak obcisłą pończochę należy założyć na nogę.

Operacyjne usuwanie żylaków to z kolei bardzo poważna decyzja, ona także powinna zostać  skonsultowana z lekarzem. Zazwyczaj zaleca się ją przy zaawansowanych zmianach, np. gdy żylaki krwawią lub kiedy pojawiają się skrzepliny. Żylaki usuwa się klasycznie, poprzez ich zamrożenie, lub laserowo.

Leki na żylaki zastosowane odpowiednio wcześniej mogą podnieść komfort Twojego życia i zapobiec dalszemu rozwojowi choroby. Pamiętaj, że żylaki to nie tylko problem kosmetyczny, ale poważna choroba. Dlatego lepiej wcześniej zgłoś się do lekarza i wspólnie wybierzcie odpowiednią metodę leczenia.

GAZETKA

nakladki na zeby zdjecie dodatkowe 2 min

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA