Układ hormonalny pełni w ciele kobiety niezwykle ważne zadanie. Przede wszystkim dlatego, że współgra on z innymi równie ważnymi układami, jak choćby ten odpowiedzialny za sterowanie całą aktywnością organizmu. Chodzi oczywiście o układ nerwowy. Zaburzenia pracy układu odpowiedzialnego za wydzielanie najważniejszych hormonów mogą być spowodowane chorobami, infekcjami lub przewlekłymi dolegliwościami, które nie tylko wpływają na nasze samopoczucie, ale także na codzienną pracę całego zespołu komórek, tkanek i układów znajdujących się w ciele.
Przyczyny nieprawidłowości w układzie hormonalnym
Na pozór może się wydawać, że zaburzenia dotykające układ hormonalny są związane ze zdiagnozowanymi już wcześniej chorobami i nie ma możliwości, by dotyczyły młodych kobiet. Niestety jest to błędne myślenie i niezależnie od wieku wiele kobieta zmaga się z między innymi z zespołem policystycznych jajników, nadczynnością lub niedoczynnością tarczycy, insulinoopornością, spadkiem libido czy nieregularnymi cyklami miesiączkowymi. Wpływ na to mają taki czynniki, jak:
- nadmierny stres,
- przewlekłe choroby,
- stosowanie niewłaściwie dobranej terapii hormonalnej,
- choroby zakaźne i infekcje organizmu,
- mało zróżnicowana i niekorzystna dla organizmu dieta,
- siedzący tryb życia.
Te składowe mają duży wpływ na funkcjonowanie układu dokrewnego i to właśnie one w dużej mierze odpowiedzialne są za gorsze samopoczucie, niewłaściwe wyniki badań czy problemy z zajściem w ciążę.
Sprawne działanie kobiecego układu dokrewnego
Mimo tych wszystkich przeciwności, z którymi spotykamy się w naszym życiu codziennym, możemy jak najszybciej spróbować coś zmienić i świadomie zadbać o nasze zdrowie. Poza regularnymi badaniami i konsultacjami z lekarzami różnych specjalizacji, warto choć na chwilę, włączyć suplementy regulujące pracę układu hormonalnego, np. Ovarin. Kluczowe jest dostarczenie wyselekcjonowanych witamin i minerałów, których zwykle brakuje w naszym organizmie, jak witaminy z grupy B, witamina D czy kwas foliowy, a są niezbędne do pełnienia przez niego wszystkich życiowych funkcji.
Do tego warto zastanowić się nad zmianą diety – włączeniem do niej sezonowych owoców i warzyw oraz rezygnacją z wysokoprzetworzonych gotowych dań, przekąsek i napojów. A po pracy - trening, powrót do domu na rowerze lub chociaż krótki spacer w celu zaczerpnięcia powietrza i dostarczenia organizmowi niezbędnej dawki ruchu. Tak niewielkie zmiany wystarczą, aby w krótkim czasie odczuć różnicę, zarówno jeśli chodzi o własne samopoczucie, jak i o wyniki badań, które najlepiej świadczyć będą o znaczącej poprawie naszego zdrowia i ogólnej kondycji organizmu.