Na co należy zwrócić uwagę wybierając polisę ubezpieczenia dla placówki medycznej?
Odpowiedź: Na rynku pojawiają się coraz to nowe oferty ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Jedne z nich są zadziwiające tanie w porównaniu z obowiązującymi na rynku średnimi cenami. Proszę pamiętać o podstawowym celu ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. W przypadku wystąpienia roszczenia podczas udzielania świadczenia zdrowotnego: ubezpieczenia ma na celu zabezpieczyć wypłatę odszkodowania. Aby tak było, musimy pamiętać o kilka aspektach.
1. Ubezpieczenie praktyki zawodowej nie jest ubezpieczeniem podmiotu leczniczego. Proszę dokładnie sprawdzać, czy proponowana polisa dotyczy podmiotu leczniczego czy praktyki zawodowej. Standardowo praktyki zawodowe płacą niższe składki, bo nie mogą w nich przyjmować inni lekarze poza właścicielem.
2. Zakres udzielanych świadczeń musi odpowiadać rzeczywiście udzielanym świadczeniom. Przykładowo: jeżeli wykonujemy zabiegi chirurgiczne, wpiszmy to w zakres ubezpieczenia. Jeżeli to zataimy, ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania w przypadku roszczenia po zabiegu. Zdarzyła mi się w praktyce sytuacja, gdy placówka medyczna, prowadzona przez lekarza ortodontę, która dodatkowo miała umowę z NFZ na leczenie ortodontyczne, otrzymała propozycję polisy OC, nieuwzględniającej leczenia ortodontycznego – bo taka opcja była tańsza – jak to tłumaczył Agent!
3. Osoby zatrudnione: pamiętajmy o ilości osób zatrudnionych. Wpływa to na wysokość składki. Jeżeli deklarujemy, że sami pracujemy w podmiocie leczniczym, to w przypadku roszczenia, za które winę będzie ponosić lekarz, który u nas przyjmuje, ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania.
Agenci ubezpieczeniowi podejmują coraz to bardziej ryzykowne praktyki, aby tylko zyskać klienta. Jednakże w przypadku roszenia, to nie oni będą się zastanawiać, czy zaoszczędzone 500 zł. wpłynie na odmowę wypłaty odszkodowanie, czy też nie. Podpisując umowę ubezpieczenia, deklarują Państwo zaznajomienie się z tzw. OWU (ogólnymi warunkami ubezpieczenia). Jednocześnie przejmujecie na siebie odpowiedzialność w przypadku błędnie wypełnionej polisy. W swojej praktyce spotkałem się już z kilkoma przypadkami, gdy podmiot leczniczy funkcjonował w oparciu o polisę praktyki zawodowej, albo gdy placówka wykonująca implanty miała wyłączony z zakresu odpowiedzialności dział chirurgii stomatologicznej. Gdyby w powyższych sytuacjach doszło do roszczenia, lekarz będzie musiał wypłacić odszkodowanie z własnej kieszeni. Wykupując polisę OC w kwocie 500 zł., dla placówki medycznej kilkustanowiskowej, zatrudniającej personel pomocniczy i dodatkowo współpracującej z kilkoma lekarzami na umowie o współpracę, proszę się zastanowić w jaki sposób ubezpieczyciel zapewni wypłacenia odszkodowania w maksymalnej kwocie: 75 000 euro dla jednego pacjenta i 350 000 euro na wszystkie zdarzenia…