Czy to prawda, że na paskach sterylizacyjnych należy wpisywać datę sterylizacji oraz informację, że pakiet został wysterylizowany prawidłowo?
Odpowiedź:
Treść zadanego pytania pozwala mi zlokalizować wykonywanie przez Panią działalności leczniczej na terenie działania określonej stacji sanitarnej. Ostatnio coraz częściej można się spotkać z nowymi „wymogami” pracowników inspekcji sanitarnej w jednym z największych miast w Polsce, którzy zaskakują coraz to nowymi wymogami wobec procesu sterylizacji. Dziwię się, że lekarze w tym mieście nie potrafią zainteresować tym problemem swoich przedstawicieli w Okręgowej Izbie Lekarskiej. Stawianie coraz to nowych wymogów wobec sterylizacji doprowadzi w pewnym momencie do sytuacji, że staną się Państwo niewolnikami tego procesu.
Należy pamiętać o kilku podstawowych faktach związanych z procesem sterylizacji. Po pierwsze, sterylizacja jest obowiązkowa, ale nie ma żadnych przepisów, które opisują jej przebieg i sposób postępowanie w jej trakcie, jak i po nim. Po drugie, zalecenia tworzone przez pracowników Państwowej Inspekcji Sanitarnej nie są źródłem powszechnie obowiązującego prawa. Lekarz nie musi ich przestrzegać. Po trzecie, dokumentowanie pasków sterylizacyjnych w dokumentacji medycznej jest wyłącznie wykonywane dla bezpieczeństwa lekarza, jako dowód użycia narzędzia wysterylizowanego. Po czwarte, należy zadać pytanie autorowi, nowych wymogów, takich jak obowiązek pisania rezultatu sterylizacji – czy myśli, że lekarz wpisałby na pasku sterylizacyjnym informację, że używa narzędzia niewysterylizowanego? Z kolei, w sprawie wpisywania daty sterylizacji przyjmuje się, że pakiety są ważne określony okres czasu. Jednakże, w Powiatowych Stacjach Sanitarnych istnieje podział (w zależności od regionu Polski), czy paski są ważne 1 miesiąc czy 6 miesięcy. W większości przyjmuje się, że pakiet wysterylizowany jest ważny przez okres 3 miesięcy. W takim wypadku pisanie daty ważności jest rozsądne, z punktu widzenia lekarza. Niemniej jednak, obowiązek ten nie wymaga odnotowania w żadnym dodatkowym dokumencie. Można na pakiecie pisać datę sterylizacji, nie koniecznie musi to być na pasku sterylizacyjnym. W przypadku pojawiania się coraz to nowych wymogów, sugeruję zgłoszenie tego do właściwej Okręgowej Izby Lekarskiej, z prośbą o interwencję u dyrekcji właściwej Państwowej Stacji Sanitarnej.