fot. nil.org.pl

Wiadomości
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Naczelna Izba Lekarska (NIL) podjęła działania mające na celu pomoc lekarzom, którzy ucierpieli wskutek ostatnich powodzi w Polsce. Jak czytamy na oficjalnej stronie NIL: „Dziś priorytetem jest jak najpilniejsza pomoc i solidarność naszego środowiska". W akcji udział biorą zarówno Naczelna Izba Lekarska, jak i Fundacja Lekarze Lekarzom oraz Okręgowe Izby Lekarskie.

Jak lekarze mogą uzyskać pomoc?

Naczelna Izba Lekarska apeluje do poszkodowanych lekarzy o zgłaszanie potrzeb wsparcia. Wszelkie informacje należy przesyłać mailowo na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub telefonicznie pod numerem: 532 353 243. Akcję koordynuje Iwona Kania, zastępca rzecznika prasowego NIL.

Tragiczne skutki powodzi – śmierć lekarza

Każdy dzień powodzi przynosi nowe tragiczne informacje. W nocy z 15 na 16 września strażacy w Nysie odnaleźli ciało mężczyzny, którym okazał się być ceniony lekarz Krzysztof Kamiński. Rodzina poszukiwała go od kilku godzin. Mężczyzna wracał z dyżuru w szpitalu, kiedy zginął w wyniku powodzi. To już piąta ofiara obecnej klęski żywiołowej.

Nysa, położona w województwie opolskim, zmaga się z wyjątkowo trudną sytuacją. Po pęknięciu tamy w Stroniu Śląskim konieczne było zwiększenie zrzutu wody ze zbiornika Jezioro Nyskie do rzeki Nysa Kłodzka, co doprowadziło do zalania ulic miasta. Miasto przygotowuje się na nadejście fali kulminacyjnej.

Ewakuacja pacjentów w szpitalu powiatowym

Sytuacja w szpitalu powiatowym w Nysie była dramatyczna – woda wdarła się na szpitalny oddział ratunkowy, co zmusiło personel do ewakuacji pacjentów. Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) poinformował, że ewakuowano 33 pacjentów, w tym dzieci, kobiety w ciąży oraz pacjentów z oddziałów chorób wewnętrznych i chirurgicznego. Ewakuację przeprowadzono przy użyciu pontonów i łodzi.

Główny geolog kraju, Krzysztof Galos, ostrzegł, że istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia osuwisk w regionach dotkniętych powodzią. Szczególnie zagrożone są tereny w województwach, gdzie woda znacznie przekroczyła stan alarmowy.

W związku z sytuacją powodziową, na poniedziałek rano zaplanowano nadzwyczajne posiedzenie rządu. Premier Donald Tusk ogłosił, że trwają prace nad przygotowaniem rozporządzenia Rady Ministrów o wprowadzeniu stanu klęski żywiołowej. Przypomnijmy, że taki stan nie został wprowadzony ani podczas epidemii COVID-19, ani podczas poprzednich powodzi w 1997 i 2010 roku.


Nowy Gabinet Stomatologiczny: NIL pomaga lekarzom poszkodowanym w powodzi

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA