Wiadomości
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

W dniach 10-11 lutego br., w Centrum Badawczym Instytutu Blend-a-med Oral-B, w Krongerg, w Niemczech, odbyło się sympozjum naukowe dotyczące nowoczesnych technologii w profilaktyce jamy ustnej oraz wymiany doświadczeń, w tym temacie, ekspertów z wielu krajów Europy. Sympozjum składało się z części teoretycznej, interaktywnych warsztatów oraz paneli dyskusyjnych. Uczestnicy sympozjum mogli także zobaczyć linie produkcyjne oraz proces kontroli jakości elektrycznych szczoteczek w technologii oscylacyjno-rotacyjno-pulsacyjnej. W spotkaniu wzięło udział ponad 50 lekarzy dentystów i higienistek stomatologicznych, z 14 krajów. Polskę reprezentowali mgr Anna Szymańska oraz dr hab. n. med. Sebastian Kłosek. Uczestnicy sympozjum bardzo wysoko ocenili zawartość merytoryczną oraz organizację sympozjum.

 

Instytut Blend-a-med Oral-B stanowi zaplecze naukowe oraz techniczne dla marek Blend-a-med oraz Oral-B. Instytut został powołany z inicjatywy firmy Procter&Gamble, która przywiązuję ogromną rolę do rozwoju zaplecza naukowego i technicznego posiadanych technologii oraz produktów.Kluczowe centra badawcze specjalizujące się w badaniach klinicznych oraz opracowywaniu nowatorskich technologii z zakresu higieny i profilaktyki jamy ustnej znajdują się w Kronberg (Niemcy), Egham (Wielka Brytania) oraz w Maison (Stany Zjednoczone). Największe centrum badawczo-techniczne dla marki Oral-B znajduje się w Kronberg, w Niemczech. Działania Centrum Badawczego w Kronberg skupiają się w 3 obszarach: (1) badaniu potrzeb klientów, (2) projektowaniu nowych technologii oraz produktów, (3) prowadzeniu badań klinicznych, mających na celu weryfikację bezpieczeństwa i skuteczności opracowywanych rozwiązań. Dział badań i rozwoju w Krongerg zatrudnia ponad 450 ekspertów, dział produkcyjny zatrudnia ich blisko 150. Działania Centrum koncentrują się przede wszystkim na elektrycznych szczoteczkach w technologii oscylacyjno-rotacyjno-pulsacyjnej, która przez wielu ekspertów oceniana jest, jako najbardziej skuteczna w higienie jamy ustnej. Centra Badawcze Oral-B zarejestrowały blisko 1500 patentów w dziedzinie higieny jamy ustnej. Produkty linii Oral-B dostępne są na całym świecie. Oprócz własnej kardy, Instytut Blend-a-med Oral B zrzesza ekspertów zewnętrznych, z dziedzin: periodontologii, stomatologii zachowawczej, chirurgii stomatologicznej, implantologii oraz ortodoncji.

 

To właśnie w Centrum Badawczym Kronberg, w dniach 10-11 lutego, 2014 roku, zorganizowało sympozjum dla ekspertów zewnętrznych, w którym wzięło udział ponad 50 osób, lekarzy dentystów oraz higienistek stomatologicznych, z Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Holandii, Belgii, Włoch, Hiszpanii, Norwegii, Grecji, Israela, Polski, Rosji, Ukrainy oraz Turcji. Polskę reprezentowali mgr Anną Szymańska, Wieceprezes Polskiego Towarzystwa Ergonomii Stomatologicznej, Kierownik Działu Szkoleń w firmie Esdent NZOZ oraz dr hab. n. med. Sebastian Kłosek, Zakład Periodontologii i Chorób Błony Śluzowej Jamy Ustnej UM w Łodzi, p.o. Kierownika Zakładu, specjalista periodontologii.

Pierwszy dzień sympozjum poświecony był wymianie wiedzy i doświadczeń uczestników. Przedstawiciele Centrum Badawczego przedstawili bieżące badania prowadzone na terenie Centrum, jak również podzieli się pomysłami na przyszłość. Pierwsza część dnia miała charakter teoretyczny. Dzielono się wiedzą, omawiano skuteczne praktyki i technologie. Następnie przybyli goście mieli okazję zobaczyć oraz warsztatowo doświadczyć zaplecza naukowego oraz technicznego Centrum Badawczego Kronberg. Ta część spotkania miała charakter bardzo interaktywny.

„ Najciekawsza dla mnie okazała się pracownia analizy dźwięków, w której, poprzez analizę poziomu głośności urządzenia, bada się skuteczność pracy szczoteczki elektrycznej w technologii oscylacyjno-rotacyjno-pulsacyjnej oraz poszukuje się wad prototypów szczoteczek Z dużym zainteresowaniem obserwowałem także usuwanie biofilmu przez specjalnie zaprojektowane do tego roboty oraz analizę efektywności szczoteczki elektrycznej za pomocą obrazów w zwolnionym tempie”, powiedział dr hab. n. med. Sebastian Kłosek.

„Bardzo zainteresował mnie wykład Fridusa van der Weijdena, experta z ACTA, który zainspirował mnie do głębszego zainteresowania się tematyką dotyczącą metod szczotkowania oraz badaniami przeprowadzonymi w tym temacie”, powiedziała mgr Anna Szymańska.

Pierwszego dnia odbył się także panel dyskusyjny, w trakcie, którego uczestniczy spotkania mieli okazję podzielić się własnymi doświadczeniami, spostrzeżeniami oraz potrzebami, które pozytywnie mogłyby wpływać na pracę lekarzy dentystów oraz higienistek stomatologicznych, a przede wszystkim, być wymiernymi w codziennej profilaktyce i higienie pacjentów.”Ogromną zaletą tego spotkania była możliwość rozmowy o problemach stomatologicznych w różnych krajach, wymiana wiedzy i doświadczeń. Tak dużo przecież w profilaktyce i periodontologii jest do zrobienia. Okazało się, że problemy te istnieją nie tylko w Polsce, ale są obecne we wszystkich krajach Europy.” stwierdził dr hab. n. med. Sebastian Kłosek.

Drugi dzień sympozjum uczestnicy spędzili w fabryce w Marktheidenfelg, gdzie zobaczyli proces produkcji szczoteczek elektrycznych Oral-B oraz zapoznali się z pracą działu kontroli jakości produktów. Kontynuowano także tematy podejmowane pierwszego dnia, między innymi znaczenie kontroli jakości i bezpieczeństwa produktów do higieny jamy ustnej, w tym szczoteczek elektrycznych.

„Z pewnością wykorzystam wiele z tego, co zobaczyłem i usłyszałem Kronberg w swojej codziennej pracy ze studentami”, powiedział dr hab. n. med. Sebastian Kłosek. Natomiast mgr Anna Szymańska stwierdziła, że „na konferencji spotkałam wiele interesujących osób, z niektórymi z nich nawiąże współpracę.“

„Bardzo ciekawym doświadczeniem było to, że w spotkaniu wzięli udział zarówno lekarze dentyści, jak i higienistki stomatologiczne. To duża wartość, że wspólnie podejmowaliśmy tematy dotyczące profilaktyki.“, podkreślił dr hab. n. med. Sebastian Kłosek

„Cieszymy się, że w spotkaniu w Kronberg uczestniczyli także eksperci z Polski. Mamy nadzieję, że pozwoliło ono zgłębić badania naukowe dotyczące mechanicznej kontroli biofilmu i zobaczyć proces opracowywania nowych technologii oraz produktów z perspektywy producenta. Bardzo istotna była również możliwość poszerzenia sieci kontaktów naukowych i praktycznych z kolegami z innych krajów.”, powiedziała lek. dent. Beata Golan, Dyrektor ds. Naukowych Instytutu Blend-a-med OralB w Polsce.

GAZETKA

nakladki na zeby zdjecie dodatkowe 2 min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA