Włosi jako pierwsi na świecie zatwierdzili ozonoterapie jako kategorię "medyczną". Dokonał tego Związek Lekarzy Rzymskich. Medycy zabiegali o to przez siedem miesięcy.
Omceo, bo taką nazwę ma rzymski związek lekarzy, jest pierwszym na świecie, który zatwierdził „ozonowe” procedury. Praktykę ozonoterapii tlenowej mogą wykonywać wyłącznie lekarze posiadający odpowiednie i certyfikowane szkolenie. Stosuje się ją najczęściej w leczeniu ran zainfekowanych, reumatyzmie, ortopedii, okulistyce, leczeniu SARS, chorób nowotworowych, układy krążenia i innych przewlekłych schorzeń. Ozonoterapia jest również często stosowana profilaktycznie w celu wzmocnienia organizmu, daje duży zastrzyk energii. Włoski związek lekarzy proponuje zwiększenie świadomości dotyczącej leczenia ozonem wśród uniwersytetów. Chce rozpocząć szkolenia, by stworzyć sieć ekspertów w dziedzinie ozonoterapii.
Ozonoterapia jest chętnie stosowana w stomatologii. O jej zaletach wielokrotnie pisaliśmy na łamach Nowego Gabinetu Stomatologicznego. Podstawowe zastosowanie ozonu w stomatologii to: zahamowanie rozwoju próchnicy, gojenie tkanek po zabiegach chirurgicznych, zapobieganie zakażeniom po leczeniu endodontycznym, skuteczne leczenie opryszczki i stanów zapalnych śluzówki i chorób przyzębia. Ozonoterapia jest też skuteczna w walce z koronawirusem.