Szkolenia
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Za niespełna rok, od 7 do 10 września 2016 r., w Poznaniu odbędzie się najważniejsze wydarzenie światowej stomatologii – Doroczny Światowy Kongres Stomatologiczny FDI. Impreza – na rok – zastąpi popularną wystawę CEDE. Powodów, aby już zarezerwować w tym terminie hotel w stolicy Wielkopolski, jest co najmniej pięć.

Po pierwsze, głównym organizatorem Kongresu jest FDI, czyli Światowa Federacja Dentystyczna – organizacja skupiająca lekarzy dentystów z całego świata. Nawet jeżeli nazwa organizacji niewiele mówi lekarzowi, to musi on pamiętać, że w pewnym stopniu, z własnej kieszeni opłaca jej działalność. FDI utrzymywana jest bowiem m.in. ze składek członkowskich, w tym tych pochodzących z kas Naczelnej Izby Lekarskiej i Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego. FDI przekonuje, że jest organizacją, która „mówi głosem wszystkim lekarzy dentystów”. Jako dowód wskazuje chociażby opracowane przez międzynarodowy zespół ekspertów standardy dotyczące fluoryzacji czy działania związane z ograniczeniem stosowania rtęci oraz stopniowego zmniejszenia tzw. phase-down, użycia amalgamatu stomatologicznego. - Poznański Kongres będzie 104 edycją w historii i pierwszą, która odbędzie się w Polsce. Zainteresowanie organizacją wydarzenia jest tak duże, że na kolejną szansę Polska będzie pewnie musiała czekać wiele lat – zauważa prof. Honorata Shaw, Główny Koordynator Kongresu.

Po drugie, Doroczny Światowy Kongres Stomatologiczny to znakomita okazja do poszerzenia wiedzy i rozwoju umiejętności praktycznych. Dlaczego znakomita? Wykładowcami i prowadzącymi warsztaty są najlepsi praktycy z całego świata. Organizatorzy podkreślają, że nie sposób jest zgromadzić taką liczbę autorytetów w trakcie jednego szkolenia. Międzynarodowy charakter Kongresu zdecydowanie to ułatwia. I choć do ogłoszenia listy nazwisk i szczegółowego programu pozostało jeszcze kilka tygodni, to zarówno FDI jak i krajowy komitet organizacyjny, obiecują, że będzie ciekawie. Prof. Marzena Dominiak, kierownik naukowy Kongresu zdradza, że na pewno część programu wypełnią wykłady przypominające, że jama ustna jest integralną częścią organizmu i bramą otwierającą drogę do dalszych struktur ustroju. - Mamy coraz więcej dowodów na to, że od zdrowia jamy ustnej zależy praca serca, wątroby czy nawet życie seksualne. W programie naukowym znajdzie się więc wiele wykładów z ginekologii, kardiologii, neurologii czy diabetologii – podkreśla. Silnym atutem Kongresu FDI w Poznaniu będzie różnorodna część warsztatowa, począwszy od stomatologii zachowawczej z endodoncją, przez protetykę, ortodoncję, periodontologię, chirurgię stomatologiczną i implantologię, na leczeniu zaburzeń w stawach skroniowo-żuchwowych kończąc. Warsztaty zorganizowane będą równolegle w każdym dniu Kongresu w kilkunastoosobowych grupach. Prowadzić będą je wybitni lekarze praktycy. Każdy warsztat, poza podstawą teoretyczną, umożliwi uczestnikom nabycie wiedzy praktycznej poprzez ćwiczenie na modelach, usuniętych zębach oraz materiale zwierzęcym.

3 listopada 2015 r. – w tym dniu rusza rejestracja na Kongres FDI w Poznaniu

Po trzecie, w ramach Kongresu odbywa się wystawa sprzętu i materiałów stomatologicznych. Inna niż CEDE, ponieważ organizatorzy spodziewają się, że do Polski przyjedzie wiele tzw. firm-matek z całego świata (takie firmy mogą stanowić nawet 60 proc. wszystkich wystawców). Dr Patrick Hescot, prezydent FDI podkreśla, że międzynarodowy wymiar Kongresu FDI umożliwia rozszerzenie rynku potencjalnych odbiorców. – Stoiska krajowych producentów i dystrybutorów odwiedzają fachowcy z całego świata. Dzięki takim spotkaniom utwierdzamy się w przekonaniu, że przemysł nie może funkcjonować bez dentystów i na odwrót. Informacje z pierwszej ręki, najnowsze technologie, możliwość wymiany doświadczeń z praktykami z całego świata – to wartości nie do przecenienia – mówi. W ostatnich latach liczba wystawców prezentujących swoje produkty w trakcie kolejnych edycji Kongresu grubo przekraczała 200.

Po czwarte, nie ma innego wydarzenia stomatologicznego, które ma taki wpływ na kierunki polityki zdrowotnej. To wszystko zasługa uczestników Parlamentu Stomatologicznego FDI, który zacznie swoje obrady w Poznaniu już na kilka dni przed oficjalnym rozpoczęciem Kongresu. Parlament FDI tworzą delegaci. Udział w jego pracach nie jest możliwy dla wszystkich, ale na pewno wszyscy są beneficjentami działań podjętych przez Parlament. Do tych najciekawszych, oprócz wspomnianych wyżej kwestii związanych z fluoryzacją czy amalgamatem stomatologicznym należą m.in. wypracowanie modeli kształcenia lekarzy dentystów czy wspieranie oraz rozwój badań i technologii. - Stanowiska przyjmowane przez Parlament FDI nie mają bezpośredniego przełożenia na decyzje polityczne poszczególnych państw bądź organizacji międzynarodowych, ale często traktowane są jako profesjonalny głos ogólnoświatowego środowiska stomatologicznego – wyjaśnia lek. dent. Anna Lella, prezydent elekt European Regional Organization of FDI (ERO-FDI), delegatka Parlamentu FDI z ramienia Naczelnej Izby Lekarskiej.

Po piąte, Kongres to nie tylko nauka, ale również spotkania z przyjaciółmi i bogaty program wydarzeń towarzyszących. Nie wolno odpuścić uroczystej ceremonii otwarcia (zaproszeni są wszyscy), której stałym elementem są nie tylko występy artystyczne (w Poznaniu na scenie pojawi się Grupa Mozarta), ale także prezentacja flag. To moment, który najlepiej obrazuje międzynarodowy charakter wydarzenia. Gala Dinner czy Poznań City night to kolejne atrakcje, które wszystkim uczestnikom Kongresu ułatwią towarzyską integrację.

 


Autor: Łukasz Sowa

Artykuł opublikowany w numerze 7/2015 magazynu Nowy Gabinet Stomatologiczny. Zobacz pełny spis treści.
Dowiedz się więcej - Nowy Gabinet Stomatologiczny.

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.


GAZETKA

nakladki na zeby zdjecie dodatkowe 2 min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA