W gabinecie
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

badania przesiewowe w kierunku nowotworówHolenderscy naukowcy przeprowadzili badania obrazujące istnienie luki pomiędzy wiedzą na temat procedur przesiewowych w kierunku nowotworów jamy ustnej a faktycznym wykorzystywaniem tych narzędzi. W badaniu wzięli udział pracownicy naukowi wydziałów stomatologicznych, studenci stomatologii i stażyści.

Okazało się, że dentyści i stażyści, mimo posiadania odpowiedniej wiedzy i deklarowania pozytywnej opinii na temat badań przesiewowych w kierunku wykrywania raka jamy ustnej, nie wykonywali takiej diagnostyki. O wiele lepiej pod tym względem wypadli pracownicy wydziału stomatologicznego, którzy przeszli specjalistyczne szkolenie.
Najczęstszym powodem w przypadku niestosowania w praktyce badań przesiewowych w kierunku raka jamy – według osób, które wzięły udział w analizie – był brak pewności co do możliwości wykrycia zmian przednowotworowych i zapewnienia dostosowanej do pacjenta edukacji na temat czynników ryzyka raka jamy ustnej. Od dawna już wiadomo, że wczesne wykrycie raka jamy ustnej to lepsze rokowania i większe prawdopodobieństwo przeżycia chorego.
Nowotwory złośliwe jamy ustnej i wargi stanowią u mężczyzn około 4% zachorowań, u kobiet 1% zachorowań. Większość zachorowań na nowotwory złośliwe wargi, jamy ustnej i gardła (89% zachorowań u mężczyzn i 87% zachorowań u kobiet) występuje po 50 roku życia.

_____________________________

Dowiedz się więcej

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie

GAZETKA

nakladki na zeby zdjecie dodatkowe 2 min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA