Do programów wszystkich specjalizacji stomatologicznych należy wprowadzić obowiązkowe kursy z zakresu onkologii stomatologicznej – twierdzi prof. Tomasz Konopka, kierownik Katedry i Zakładu Periodontologii, Wydziału Lekarsko-Stomatologicznego Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu.
Profesor uważa również, że w ramach podyplomowego szkolenia permanentnego należy rozważyć wprowadzenie obowiązku uczestniczenia raz na pięć lat w przynajmniej jednodniowym kursie dotyczącym onkologii. Dziś studenci poznają te zagadnienia w ramach propedeutyki stomatologii prowadzonej najczęściej przez chirurgów szczękowo-twarzowych, wiedzę tą pogłębiają w szkoleniu specjalizacyjnym, tylko w ramach chirurgii stomatologicznej, chirurgii szczękowo-twarzowej i periodontologii. Algorytm postępowania w przypadku podejrzewania zmiany przednowotworowej i nowotworowej jamy ustnej powinien znać każdy polski dentysta – tak uważa prof. Tomasz Konopka.
Oczywiście pomysł profesora jest tylko początkiem dyskusji. Lekarze mają obowiązek odbywania szkoleń podyplomowych, jednak okres, w którym rozliczają punkty edukacyjne to 4 lata, dlatego trudno wymagać, aby w szkoleniu dotyczącym onkologii uczestniczyli raz na 5 lat. Jeśli pomysł dojdzie do skutku, lekarz dentysta będzie musiał wykazać, że w ramach 200 pkt. edukacyjnych, zdobywanych w okresie 4 lat, 8 punktów zdobył na szkoleniu z zakresu onkologii.