NFZ
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Ponad 7 miesięcy trzeba czekać, by dostać się do lekarza dentysty na NFZ. Jest to jeden z najgorszych wskaźników w całym sektorze ochrony zdrowia w Polsce, biorąc pod uwagę nawet to, że kolejki te skróciły się o ponad 1,3 miesiąca w porównaniu do poprzedniego badania. Z najnowszego raportu Barometr WHC wynika również, że jeszcze dłużej trzeba czekać na wizytę u ortodonty.

Z analiz wynika, że polscy pacjenci najdłużej muszą czekać na świadczenia neurochirurgiczne (9,8 miesiąca), z zakresu chirurgii plastycznej (8,7 miesiąca), ortopedii (8,3 miesiąca), otolaryngologii dziecięcej (7,7 miesiąca) oraz stomatologii.

Jaki jest czas oczekiwania do lekarza dentysty i ortodonty

– Spośród analizowanych świadczeń wskaźnikowych, na średnie skrócenie czasu oczekiwania we wskazaniu stomatologia wpływ mają zmiany w zakresie: wizyty u ortodonty, rozpoczęcia leczenia aparatem ortodontycznym oraz uzyskania świadczenia – protezy akrylowej. Czas oczekiwania na protezę akrylową skrócił się zdecydowanie – z 6,4 na 2,6 miesiąca – czytamy w raporcie.

Nieco szybsze leczenie dzieci

– 8-letnie dziecko, u którego stwierdzono krzywy zgryz i konieczność leczenia aparatem ortodontycznym ruchomym, posiadające skierowanie od stomatologa, musi zaczekać na to świadczenie średnio 13,3 miesięcy. W tym wypadku odnotowano poprawę o 3,2 miesięcy Skróceniu uległ także czas oczekiwania na wizytę u ortodonty: z 11,7 do 8,7 miesięcy – poinformowano w raporcie.

Pomimo skrócenia czasu oczekiwania, świadczenia z zakresu ortodoncji wciąż pozostają jednymi z obarczonych najdłuższym czasem oczekiwania i są jednymi z najbardziej niesprawiedliwych.

– Na wizytę u ortodonty 8-letnie dziecko z wadą zgryzu czeka niemal 9 miesięcy (…), przy czym wizyta u specjalisty jest dopiero pierwszym z etapów leczenia ortodontycznego. Ważne jest zatem, aby została zrealizowana możliwie szybko. Kolejnym etapem w przypadku stwierdzenia krzywego zgryzu u dziecka powinno być leczenie ruchomym aparatem ortodontycznym, jednak i tu rodzice muszą uzbroić się w cierpliwość – na rozpoczęcie leczenia czeka się ponad rok (13,3 miesiąca). W obrębie tego świadczenia zróżnicowanie w czasie oczekiwania w zależności od miejsca zamieszkania pacjenta jest bardzo wyraźne. – napisano w raporcie.


Nowy Gabinet Stomatologiczny: Czas oczekiwania do dentysty i ortodonty

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.

GAZETKA

nakladki na zeby zdjecie dodatkowe 2 min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA