List intencyjny, dotyczący wspólnych działań edukacyjnych i profilaktycznych w zakresie próchnicy wśród dzieci, podpisali przedstawiciele Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie oraz Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej. Dokument podpisano 10 grudnia w Zakładzie Stomatologii Dziecięcej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. W uroczystości wzięli udział prezes Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej prof. dr hab. n. med. Dorota Olczak-Kowalczyk, sekretarz PTSD dr hab. n. med. Anna Turska-Szybka, prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie dr n. med. Artur Drobniak oraz wiceprezes dr n. med. Dariusz Paluszek.
Cele współpracy: promocja zdrowia jamy ustnej i podniesienie standardów opieki stomatologicznej
- Współpraca obu podmiotów ma na celu promocję zdrowia jamy ustnej oraz podniesienie standardów opieki stomatologicznej wśród dzieci. Według statystyk, z próchnicą boryka się około 50% dzieci w wieku 2-3 lat oraz blisko 100% 7-latków - poinformowano w komunikacie na stronie warszawskiej OIL.
Próchnica a zdrowie ogólne: większe ryzyko zapaleń i chorób układu sercowo-naczyniowego
– Dzieci z próchnicą mają większe predyspozycje do zapaleń uszu, dróg oddechowych i ogólnie schorzeń laryngologicznych. Patogenne bakterie, które towarzyszą próchnicy, są łączone z celiakią, alergiami, z chorobami układu sercowo-naczyniowego i są niebezpieczne – szczególnie dla dzieci, które mają wadę serca albo niedobory odporności – powiedziała prof. dr hab. n. med. Dorota Olczak-Kowalczyk.
Edukacja i profilaktyka: działania obejmujące cały kraj
Współpraca ma obejmować m.in. edukację w zakresie profilaktyki prozdrowotnej ze szczególnym uwzględnieniem zdrowia jamy ustnej, organizację działań edukacyjno-rekreacyjnych na terenie całego kraju oraz dotarcie z programem do pacjentów z regionów o ograniczonym dostępie do specjalistycznej opieki medycznej.
Lekarze dentyści wychodzą do społeczeństwa: promocja zdrowych zębów i zdrowych dzieci
– Lekarze dentyści funkcjonują w świadomości społecznej jako osoby, które pracują tylko w gabinetach. Tymczasem my, ze swoją wiedzą, chcemy wyjść do społeczeństwa, do pacjentów, szkół, różnych organizacji, instytucji i samorządów lokalnych pokazując, tłumacząc i kreując modę na zdrowe zęby i zdrowe dzieci. Pragniemy tworzyć i budować nowe programy profilaktyczne w oparciu o towarzystwo naukowe, uczelnię i samorząd lekarski. Chcemy pokazać, że choroby zębów, które pojawiają się w wieku dziecięcym, mogą powodować powstawanie chorób ogólnoustrojowych, takich jak cukrzyca, choroby kardiologiczne i naczyniowe – dodał dr n. med. Dariusz Paluszek, wiceprezes OIL w Warszawie.
Nowy Gabinet Stomatologiczny: próchnica u dzieci
Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.