W poprzednich artykułach, ukazujących się w Nowym Gabinecie Stomatologicznym omówiliśmy pokrótce zasady przyznawania dotacji z Unii Europejskiej dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą oraz praktyk lekarskich i NZOZ już funkcjonujących. W tym artykule przedstawimy podstawowy harmonogram prac dla osób ubiegających się o dotację z Unii Europejskiej. Staranie o dotacje można podzielić na dwie części. Pierwszą są prace wykonywane przez beneficjenta (samodzielnie lub wspólnie z firmą zajmującą się profesjonalnie pozyskiwaniem środków unijnych). Druga część jest już niezależna od firmy ubiegającej się o dofinansowanie. Są to bowiem prace wykonywane przez komisję przyznającą środki finansowe.
Nasz wkład pracy
Po pierwsze, musimy dość dokładnie określić, co konkretnie chcielibyśmy kupić z pomocą dotacji unijnej. Należy mieć na uwadze, że dotacje są przyznawane najczęściej na zasadzie refundacji kosztów. Czyli: najpierw płacimy z własnej kieszeni lub z kredytu, leasingu, a dopiero potem rozliczmy się fakturami kosztowymi, na podstawie których następuje zwrot pieniędzy. Zazwyczaj jest to zwrot w wysokości około 60 proc. poniesionych nakładów. Zatem trzeba dokładnie się zastanowić, jak zdobędziemy całą sumę i czy stać nas na pokrycie 40 proc. wartości zakupów.
Mając wyznaczone cele i możemy przystąpić do szukania odpowiedniej dotacji (tzw. konkursu), w której będziemy mogli wziąć udział. Informacji takie możemy znaleźć np. na stronach internetowych instytucji zajmujących się rozdziałem środków unijnych. Należy się bardzo dokładnie zapoznać z całą dokumentacją konkursową, by mieć pewność, że wniosek nie zostanie odrzucony z przyczyn formalnych. Niestety – przepisy dotyczące tych konkursów są dość zawiłe i niejednokrotnie dochodzi do składnia protestów przez przedsiębiorców, których wniosek została odrzucony. Dlatego warto skorzystać z firmy doradczej, która przygotuje wniosek i skieruje go do odpowiedniego konkursu. W pierwszych latach po wejściu Polski do Unii było dużo łatwiej wybrać odpowiednią dotacje. W całej Polsce dostępne były te same programy pomocowe i dość łatwo było wyznaczyć te które dotyczą np. dofinansowania na zakup sprzętu medycznego lub udziału poracowników w szkoleniach medycznych. Teraz w zależności od regionu Polski, istnieją są różne programy, bo np. na tzw. ścianie wschodniej wspierane są inwestycje infrastrukturalne, a w dużych miastach programy wykorzystujące innowacyjne technologie.
Przygotowanie dokumentacji
Zgodnie z procedurami obowiązujacymi w danym konkursie, należy przygotować dokumenty firmowe (NIP, REGON, Wpis do ewidencji, ew. KRS), dokumenty księgowe (najczęściej za dwa ostatnie lata) oraz inne dokumenty związane z projektem (np. specyfikacje sprzętu, który zamierzamy kupić). Kolejnym krokiem jest napisanie, zgodnie ze wszystkimi zasadami, wniosku o dofinansowanie oraz tzw. biznesplanu.
Kolejną czynnością jest złożenie dokumentów w odpowiednim terminie i w odpowiedniej placówce. Nie sposób tu nie wspomnieć o najkrótszym konkursie dotacji z UE. Trwał dokładnie 3 minuty. Zgłoszenia przyjmowano przez Internet, a specjalny program rejestrował kwoty, o które występowano, aż do wyczerpania przeznaczonej puli. Jak widać, czasem liczy się nie tylko poprawność napisania wniosku, lecz również refleks.
Prace komisji
Pierwszym etapem prac komisji jest ocena formalna wniosku. Najczęściej komisja po ocenie wniosku wysyła powiadomienia o dalszym etapie prac. Jeśli wniosek jest poprawny w piśmie znajduje się adnotacja, że od tej pory zakup rzeczy wymienionych we wniosku będzie mógł być dofinansowany (nie jest to jednak równoznaczne z podpisaniem umowy i 100-procentową pewnością otrzymania dotacji).
Kolejnym etapem prac jest bowiem ocena merytoryczna wniosków. Na jej podstawie komisja sporządza tzw. listę rankingową, czyli wstępną listę wniosków, dla których zamierza przeznaczyć konkretne kwoty. Następnie następuje zatwierdzenie listy rankingowej przez instytucję zarządzającą, czyli Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.
Dopiero później obywają się podpisanie umowy o dotację. I wtedy już mamy pewność otrzymania środków finansowych z UE.
Odwołania
W wypadku odrzucenia wniosku przedsiębiorcy przysługują dwa środki odwoławcze. Pierwszym z nich jest protest, drugim wniosek o powtórne rozpatrzenie wniosku.
Zarówno jeden, jak i drugi należy odpowiednio poprzeć merytorycznymi argumentami pamiętając, że po drugiej stronie pracują również ludzie, którzy mogą w nawale zajęć popełnić błąd lub niewłaściwie interpretować przepisy.
Jest to zasadnicza zmiana w stosunku do dotacji z lat 2004-2006, gdzie nie było praktycznie żadnych możliwości odwoławczych.
Autor: Arkadiusz Augustyniak
Golden Forest – dotacje z Unii Europejskiej
Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.