Z pewnością wiemy, że czynniki genetyczne, stres czy niewłaściwa dieta oraz sen mogą szybko wpłynąć na jakość oraz kondycję naszych włosów. A co, jeśli kondycja naszych kosmyków zależna jest również od stanu uzębienia? Sprawdźmy, czy zęby mają faktyczny wpływ na naszą fryzurę.
Gęste i grube włosy a wizyty u stomatologa
Osoby, którym trudno jest osiągnąć wymarzoną fryzurę, powinny szybko szukać przyczyn takiego stanu rzeczy. Jedną z przyczyn mogą być właśnie zęby. Jeśli jesteśmy szczególnie narażeni na uszkodzenia pasm, to powinniśmy koniecznie odwiedzić specjalistę. Okazuje się bowiem, że jedno z drugim idzie w parze. Dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim podstawowym składnikiem budulcowym włosa jest keratyna, która występuje również w naszym szkliwie. Prawidłowa ich budowa jest jednym z warunków, które pozwolą nam posiadanie mocnych i zdrowych zębów.
Najnowsze badania amerykańskich naukowców prezentują mutacje genowe, które odpowiadają za nieprawidłową budowę kreatyny. One z kolei sprawiają, że nie tylko włosy, ale również i zęby są szczególnie narażone na powstawanie próchnicy czy mechanicznych uszkodzeń. Powodem są także aberracje w genach KRT75A161T oraz kRT75E337K. Oba te geny biorą czynny udział w tworzeniu keratyny. Białka o wysokiej odporności na czynniki fizyczne oraz chemiczne mają bezpośredni wpływ zarówno na stan szkliwa, jak i naszych włosów.
Jak zatem dbać o włosy, aby cieszyć się także zdrowym uśmiechem?
Podstawą skutecznej pielęgnacji włosów jest ich oczyszczanie. Nie ma uniwersalnej zasady, jak często należy myć włosy. Wszystko zależy od ich typu i porowatości. Jeśli widzisz, że Twoje włosy już po jednym dniu są nieświeże, nie obawiaj się ich umyć. Naturalny szampon będzie świetnym rozwiązaniem, jeśli Twoja skóra głowy jest bardzo wrażliwa.
Jednym z najlepszych sposobów radzenia sobie z dbaniem o włosy jest zmiana odżywiania. Dieta na zdrowe włosy obfituje w gamę produktów, które są źródłem witamin, składników mineralnych i innych składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Witamina B to ogólna nazwa wszystkich witamin z grupy B. Każda z nich rozpuszcza się w wodzie. Najpopularniejsze witaminy z grupy B to przykładowo B1, B2 czy B3. Pierwsza z nich nazywana tiaminą wraz z witaminami B2 oraz B6 uczestniczy w procesach metabolicznych, które zachodzą w skórze, włosach oraz paznokciach. Witaminy te odpowiadają za produkcję aminokwasów, czyli składników budulcowych włosach.
Z kolei ryboflawina oraz niacyna będą odpowiadać za procesy wytwarzania energii, dzięki czemu komórki rozrodcze macierzy włosów mogą inicjować przyrost łodygi włosa.