Aby zachować zdrowie i dobrą formę, konieczna jest profilaktyka. Istnieje wiele badań kontrolnych, zupełnie nieinwazyjnych, które w skrajnych przypadkach mogą nawet uratować życie. Jednym z ważnych, a jednocześnie łatwych do wykonania badań jest badanie na poziom CRP w organizmie. Czym jest białko c reaktywne i co oznacza podwyższone CRP?
Badanie CRP- na czym polega?
CRP jest jednym z białek ostrej fazy o nieswoistej odpowiedzi odpornościowej. Jest wytwarzane przez wątrobę, a w mniejszych ilościach także przez monocyty, limfocyty, komórki nerwowe i blaszkę miażdzycową. Mówiąc prościej, białko CRP jest markerem stanu zapalnego, który wskazuje na jego występowanie, ale nie pozwala na zlokalizowanie jego źródła ani przyczyny występowania.Badanie CRP ma więc na celu wykrycie ewentualnego stanu zapalnego, ale do uzyskania dokładnych wyników konieczne jest dalsze postępowanie, badanie obrazowe czy laboratoryjne.
Badanie CRP to po prostu badanie krwi żylnej, pobranej ze zgięcia łokciowego. Warto wiedzieć, że do tego badania nie trzeba przystępować na czczo. Istnieje również możliwość wykonania badania CRP w warunkach domowych.
Jakie jest prawidłowe CRP?
Stężenie CRP zależy od wielu czynników. Wpływ na niego mają wiek, płeć, rasa, aktywność fizyczna, a nawet pora roku. Znaczenie mają także przyjmowane leki przeciwzapalne, które mogą fałszować wynik, podobnie, jak przyjmowanie magnezu. Norma CRP może się różnić u poszczególnych osób, przyjmuje się jednak, że u osób zdrowych poziom białka CRP powinien wynosić mniej niż 10 mg/l.
O czym świadczy podwyższone CRP?
Wysokie CRP, którego poziom przekracza 10 mg/l wskazuje na toczący się w organizmie stan zapalny. Najwyższe stężenie białka obserwuje się przy zakażeniu bakteriami Gram-ujemnymi. Jeśli stężenie CRP wynosi do 50 mg/l, najprawdopodobniej oznacza to zakażenie o podłożu wirusowym. Oczywiście, istnieje wiele innych przyczyn wysokiego stężenie CRP w organizmie. Należą do nich zakażenia pasożytnicze, zapalenia jelit, infekcje wirusowe, nowotwory, zawały serca czy zapalenie trzustki. Podwyższone CRP występuje u pacjentów z chorobami tkanki łącznej, a także u osób podczas rekonwalescencji po operacji.
Na wzrost stężenia CRP narażone są osoby, które są w podeszłym wieku, palą papierosy czy cierpią na nadwagę, nadciśnienie tętnicze oraz cukrzycę. Nierzadko podwyższony poziom tego białka obserwuje się także u kobiet w ciąży i w przypadku przewlekłych chorób zapalnych, np. chorów reumatycznych. Co ciekawe, niskie CRP nie stanowi problemu- im poziom białka c rekatywnego jest niższy i bardziej zbliżony do normy, tym mniejszy jest stan zapalny toczący się w organizmie.
Wskazanie do badania CRP
Istnieje kilka wskazań do wykonania badania poziomu CRP. Wskazaniem takim są np. zakażenia pasożytnicze, wirusowe, grzybicze czy bakteryjne. Innym wskazaniem mogą być zapalenia jelit, zawał mięśnia sercowego, a także choroby nowotworowe. Na badanie kierowane są osoby, które zwracają się do lekarza z gorączką o nieznanej przyczynie. Również w okresie pooperacyjnym bardzo często wykonuje się badanie białka CRP.
Podwyższony poziom CRP- jak leczyć wysokie CRP?
Podwyższone stężenie CRP nie jest chorobą samą w sobie, a jedynie wskaźnikiem do występowania innej dolegliwości w organizmie. W zależności od przyczyny takiego stanu, leczenie może wyglądać zupełnie inaczej. W każdym przypadku konieczna jest dalsza diagnostyka, która pozwoli znaleźć przyczynę podwyższenia poziomu białka w organizmie, a następnie podjąć odpowiednie leczenie.
Więcej informacji znajdziesz tutaj: https://badaniakrwi.pl/.