Uczelnie
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Członkowie Rady do spraw Rozwoju Stomatologii podczas ostatnich obrad zwrócili uwagę na konieczne zmiany w leczeniu przed i podyplomowym lekarzy dentystów. Chodzi między innymi o rzetelne oszacowanie potrzeb w zakresie specjalizacji stomatologicznych i konieczność zweryfikowania uprawnień higienistek stomatologicznych.

Wystarczająca liczba kierunków lekarsko-dentystycznych

Podczas spotkania stwierdzono również, że nie ma potrzeby uruchamiania kierunku lekarsko-dentystycznego na „nowych” uczelniach.

– Należy się skupić na efektywnym pozyskiwaniu kadry dydaktycznej w uczelniach medycznych – uważają członkowie Rady.

– W standardzie kształcenia na kierunku lekarsko- dentystycznym zajęciom laboratoryjnym z mikrobiologii, genetyki i immunologii należałoby przypisać efekty w zakresie umiejętności, a nie tylko wiedzy – zwrócił uwagę prof. dr hab. Mansur Rahnama-Hezavah. Podczas spotkania uczestnicy zgłosili także szereg uwag do zasad realizowania kształcenia specjalizacyjnego.

Jakie problemy ma obecnie dydaktyka medyczna?

Dotyczyły one niskiego wynagrodzenia kierowników specjalizacji, nieujęcia w świadczeniach NFZ wszystkich procedur koniecznych do realizacji programu specjalizacji, problemów z pozyskiwaniem nowych miejsc akredytacyjnych poza ośrodkami akademickimi, blokowanie miejsc przez osoby które nie podjęły szkolenia specjalizacyjnego. Podniesiono również kwestię małej liczby miejsc rezydenckich przeznaczonych dla lekarzy dentystów, a także możliwości rozpoczęcia szkolenia specjalizacyjnego przez doktorantów z tzw. „wolnej stopy”.

Z kolei prof. dr hab. Dorota Olczak- Kowalczyk zgłosiła konieczność ustalenia potrzeb na specjalistów w poszczególnych dziedzinach. Z jednej strony występuje trudność w wypełnieniu wszystkich miejsc specjalizacyjnych w dziedzinie stomatologii dziecięcej, z drugiej strony w chirurgii stomatologicznej, ortodoncji jest więcej chętnych niż miejsc rezydenckich – powiedziała. O liczbie ortodontów w Polsce mówiła prof. dr hab. n. med. Beata Kawala. Stwierdziła ona, że liczba tych specjalistów jest w Polsce wystarczająca. Według danych, liczba ta przekroczyła średnią europejską.

– Problem polega na refundacji. Obecnie pracuje zespół ekspertów, który będzie proponował konkretne zmieniany w tym zakresie. Będą zaproponowane zmiany w formie leczenia ortodontycznego i kwalifikacji do leczenia ortodontycznego, tak żeby rzeczywiście polskie dzieci były zaopiekowanie w sposób właściwy – powiedziała profesor Kawala.


Nowy Gabinet Stomatologiczny: Wzorowe kształcenie lekarzy dentystów

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.



GAZETKA

nakladki na zeby zdjecie dodatkowe 2 min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA