Na świecie pracuje tylko 10 takich tomografów, a ten zamontowany w Warszawie jest jedynym w Europie Środkowej. - New Toma zamontowaliśmy w miejsce innego tomografu, który już nie spełniał naszych oczekiwań. Miał zbyt małe pole obrazowania – mówi Bogusław Kucicki, dyrektor kliniki. – Teraz mamy najlepszy tomograf z produkowanych na świecie. Jakość zdjęć jest nieporównywalna.
Dżulietta Kiworkowa, właścicielka Elektoralna Dental Clinik, znając zalety urządzenia, chciałaby, aby urządzenie mogło służyć nie tylko pacjentom z jej przychodni, ale z całej Polski. – Nam zależy na dobrej diagnostyce, a nie przejmowaniu innych pacjentów – uspokaja Dżulietta Kiworkowa. - Można wysłać do nas pacjenta, my wykonamy bardzo szczegółowe zdjęcie. Zgramy je na płytę CD z odpowiednim programem, umożliwiającym odtworzenie zdjęcia, na dowolnym komputerze. Koszt wykonania pełnego badania tomograficznego (wraz z cefalometrią) wynosi 300 zł. Jest to bardzo umiarkowana cena. W tej cenie mieści się bowiem również zdjęcie stawów skroniowo-żuchwowych, które w innych klinikach jest dodatkowo płatne. Tomograf posiada detektor o rozdzielczości 1920 x 1536 pikseli, przy rozmiarze piksela 127 x 127 μm. Podczas badania tomograf w trakcie jednego obrotu o 360 stopni wykonuje ponad 500 zdjęć. Badanie trwa 18 sekund. Dopiero po badaniu, w zależności od potrzeb, operator wybiera ilość przekrojów poprzecznych, jaka ma być wygenerowana w trakcie rekonstrukcji.
Ponieważ obraz rentgenowski powstaje w powiększeniu, minimalna grubość przekrojów poprzecznych w skali 1:1 może być poniżej 0,1 mm – dawka promieniowania dla pacjenta jest jednak stała, niezależna od późniejszego wyboru. Maksymalny obszar badania po rekonstrukcji zawiera się w cylindrze o średnicy 18 cm i wysokości 16 cm. Przybliżona dawka, jaką otrzymuje pacjent w trakcie badania twarzoczaszki, wynosi 100 μSv. Zaletą jest dużo niższa dawka dla pacjenta niż w klasycznej tomografii, bardzo duża redukcja artefaktów spowodowanych metalem oraz niespotykana dotąd dokładność bez konieczności zwiększania dawki. Całe badanie może być wyeksportowane na płytę CD lub DVD wraz z przeglądarką, lub w DICOM. Wyeksportowana przeglądarka umożliwia przeglądanie całego badania w trzech podstawowych przekrojach, a także tworzenie własnych przekrojów pod dowolnym kątem i o różnej grubości, przeglądanie wcześniej przygotowanych rekonstrukcji badanego obszaru w 3D. Dla celów stomatologicznych możliwe jest tworzenie zdjęć panoramicznych i przekrojów pod planowaną implantację. Wyjątkowość tego urządzenia (w stosunku do tomografów CBCT stosowanych przez stomatologów) polega przede wszystkim na bardzo dobrej jakości i wielkości obszaru obrazowania, a także na horyzontalnym ułożeniu pacjenta w trakcie badania. Takie ułożenie pacjenta pozwala na badanie zarazem głowy i kręgów szyjnych, ale również kończyn górnych i dolnych. Dlatego Dżulietta Kiworkowa, właścicielka kliniki, przy przy ul. Elektoralnej 28 w Warszawie zaprasza do współpracy nie tylko stomatologów, ale również ortopedów. Tomografem tym można wykonać bardzo szczegółowe zdjęcia. Tak dobrego obrazowania wykonanego tą techniką, w dziedzinie ortopedii nie oferuje żadne urządzenie dostępne w Polsce. (PS)