Przewlekłe zapalenie przyzębia może mieć negatywny wpływ na płodność kobiet. Dodatkowo może opóźniać zajście w ciążę. Do takich wniosków, po przeprowadzonych badaniach, doszli fińscy naukowcy z Uniwersytetu w Helsinkach.
W badaniu wzięło udział 256 kobiet w wieku od 19 do 42 lat. Kobiety te przerwały stosowanie antykoncepcji hormonalnej w celu zajścia w ciążę. Badane kobiety brały udział w wywiadzie. Pytano je między innymi o wcześniej przebyte choroby, higienę jamy ustnej, regularność wizyt u dentysty, palenie papierosów czy status społeczno-ekonomiczny. Kolejnym etapem badań było pobranie próbki tkanek przyzębia i śliny w celu przeprowadzenia testów laboratoryjnych na obecność bakterii wywołujących zapalenie przyzębia. Uczestniczki badania były później obserwowane przez 12 miesięcy, aby sprawdzić, czy zaszły w ciążę.
Zapalanie przyzębia utrudnia zajście w ciążę
Z przeprowadzonego badania wynika, że o wiele większe problemy z zajściem w ciąże miały kobiety, u których w pierwszych fazach eksperymentu zdiagnozowano zapalenie przyzębia. Naukowcy w pierwszych wnioskach, taką sytuację przypisują szkodliwemu działaniu bakterii z rodziny Porphyromonas gingivalis.
Badacze twierdzą, że poprzez jamę ustną mogły infekować cały organizm, w tym układ rozrodczy kobiet i w ten sposób opóźniać lub uniemożliwiać poczęcie.
– Nasze badanie nie daje jednoznacznej odpowiedzi na pytania dotyczące bezpłodności czy trudności z zajściem w ciąże, ale pokazuje, że bakterie odpowiedzialne za choroby przyzębia mogą powodować negatywne skutki ogólnoustrojowe
– powiedziała dr Susanna Paju, jedna z autorek badania.
Naukowcy już od dawna są przekonani, że przewlekły stan przyzębia może prowadzić do wielu chorób ogólnoustrojowych. Nieleczony może przyczynić się - oprócz utraty zębów - do miażdżycy, chorób sercowo-naczyniowych, rozwoju cukrzycy, przedwczesnych porodów. Ostatnie badania wskazują też na związek zapalenia przyzębia z chorobą Alzheimera.
Winowajcą: bakterie beztrenowe
Zjadliwe bakterie beztlenowe z przyzębia, poprzez naczynia krwionośne, mogą się przedostać do naczyń obwodowych. Bezpośrednio i pośrednio mogą oddziaływać na wiele układów organizmu, a choroba przyzębia wiąże się z miejscowym i ogólnoustrojowym (układowym) zapaleniem.
Dowiedz się więcej - Zapalenie przyzębia a płodność - Nowy Gabinet Stomatologiczny.
Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.