Coraz częściej słyszy się o tym, że lekarze dentyści cierpią na schorzenia układu mięśniowo-szkieletowego, przyczynia się do tego wymagająca ruchu praca w gabinecie stomatologicznym. Niewiele jednak mówi się o tym, jaki wpływ ta praca ma na zdrowie asysty stomatologicznej.
Postanowili to sprawdzić badacze z uniwersytetów w Niemczech. Przeprowadzili badania, które miały odpowiedzieć na pytanie, kto jest bardziej narażony na negatywne konsekwencje pracy wykonywanej w zespole stomatologicznym – lekarz dentysta, czy asystent stomatologiczny.
Schorzenia stomatologiczne
Okazuje się, że to właśnie asystentki stomatologiczne, a nie lekarze dentyści częściej zgłaszali problemy z układem mięśniowo-szkieletowym.
Naukowcy odnotowali znaczące różnice w wynikach między dentystami a asystą stomatologiczną w odniesieniu do najbardziej dotkniętych nieprawidłowościami obszarów ciała. Chodzi o szyję, barki, nadgarstki, ręce, górną część pleców, dolną część pleców i stopy oraz kostki.
Asystentki narażone bardziej
Badacze postawili twardą tezę, że asystentki stomatologiczne wydają się być bardziej dotknięci schorzeniami układu mięśniowo-szkieletowego w porównaniu do lekarzy dentystów.
Według szacunków FDI około 14 procent dorosłych Amerykanów cierpi na ból szyi, a 26,8 proc. na ból dolnego odcinka kręgosłupa. Natomiast 67 proc. pracowników gabinetów stomatologicznych w Stanach Zjednoczonych ma ból szyi, a 65 proc. odczuwa ból w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Zespół medyczny w gabinecie stomatologicznym często pochyla się nad pacjentem podczas zabiegów, co prowadzi do nienaturalnej, szkodliwej postawy, mającej negatywny wpływ na zdrowie lekarza.
_____________________________
Dowiedz się więcej
Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie