Fot. 123 RF

Dezynfekcja gabinetu i narzędzi
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Ministerstwo zdrowia zaproponowało nowe przepisy, prowadzące do zmiany składu skażalników alkoholu etylowego stosowanych w produkcji środków dezynfekcyjnych, a także akcyzy na nie. Zmiany te mogą prowadzić do obniżenia jakości produktów dezynfekcyjnych dostępnych na rynku polskim, zwiększenia ich kosztów, a także uprzywilejowania zagranicznych producentów.

Skażalniki mają kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa pacjentów i personelu medycznego, ponieważ wpływają na skuteczność środków dezynfekcyjnych i eliminują ryzyko nielegalnego wykorzystania alkoholu etylowego. Kampania podjęta przez MEDISEPT i Związek Pracodawców Stomatologii miała na celu ochronę interesów branż korzystających z tych produktów oraz zapewnienie ich dostępności i wysokiej jakości na polskim rynku.

Dlaczego utrzymanie produkcji skażalników w Polsce jest istotne?

W połowie 2024 roku firma MEDISEPT, będąca liderem w produkcji środków dezynfekcyjnych, we współpracy ze Związkiem Pracodawców Stomatologii oraz wieloma innymi organizacjami zrzeszającymi pracodawców z różnych branż, aktywnie włączyła się w działania legislacyjne Ministerstwa Finansów dotyczące zmian w Rozporządzeniu w sprawie środków skażających alkohol etylowy. Skażalniki te są powszechnie stosowane w produkcji środków do dezynfekcji rąk i powierzchni. Proponowane zmiany w zakresie akcyzy na wyroby biobójcze, zawierające skażalniki alkoholu etylowego, mogłyby negatywnie wpłynąć na bezpieczeństwo zdrowotne w Polsce, a także na dostępność tych produktów, szczególnie na rynku profesjonalnym.

Ponad 130 000 podmiotów z branż takich jak stomatologia, szeroko pojęta medycyna, sektor beauty, hotele czy gastronomia, korzysta na co dzień ze środków do dezynfekcji. W związku z tym wsparcie organizacji i środowisk zrzeszających te branże stało się kluczowe dla podjęcia wspólnych działań na rzecz ochrony interesów sektora.

Głównym celem kampanii było uświadomienie decydentom znaczenia stosowania odpowiednich skażalników w produktach dezynfekcyjnych. Szczególnie w kontekście bezpieczeństwa pacjentów i pracowników placówek medycznych, w tym gabinetów stomatologicznych. Nie bez znaczenia pozostawał również fakt, że środki do dezynfekcji stały się z punktu widzenia bezpieczeństwa kraju produktem strategicznym, którego wytwarzanie powinno mieć miejsce w Polsce. Pierwotny projekt zmian w Rozporządzeniu w sposób jednoznaczny wprowadzał uprzywilejowanie podmiotów wytwarzających tego typu produkty poza granicami naszego kraju.

Kluczowe aspekty kampanii

Zarówno MEDISEPT, jak i Związek Pracodawców Stomatologii oraz inne zaangażowane organizacje wskazywały na istotne aspekty proponowanych zmian legislacyjnych:

„ Standardy higieny i koszty w stomatologii

W gabinetach stomatologicznych środki dezynfekcyjne oparte na alkoholu są niezbędne dla zapewnienia odpowiedniego poziomu higieny i bezpieczeństwa. Dlatego jakość skażalników stosowanych w tych produktach oraz ich dostępność na rynku polskim w konkurencyjnych cenach mają kluczowe znaczenie dla całej branży.

„ Bezpieczeństwo produktów dezynfekcyjnych

Kampania podkreślała znaczenie stosowania alkoholu skażonego odpowiednimi, bezpiecznymi skażalnikami zgodnie z obowiązującymi przepisami. Dzięki temu środki dezynfekcyjne są skuteczne i bezpieczne dla lekarzy dentystów oraz pacjentów, a jednocześnie eliminują ryzyko nielegalnego wykorzystania alkoholu etylowego.

W efekcie działań podejmowanych przez liczne organizacje i środowiska, w tym Związek Pracodawców Stomatologii, część proponowanych zmian została uwzględniona w procesie legislacyjnym. To wspólny sukces wszystkich zaangażowanych w budowanie bezpiecznego środowiska pracy w stomatologii oraz podnoszenie standardów całego sektora medycznego.

Skażalniki, to substancje chemiczne dodawane do alkoholu etylowego w celu jego denaturacji, czyli zmiany właściwości, tak aby stał się nieprzydatny do spożycia. Dzięki temu alkohol etylowy, używany m.in. w produkcji środków dezynfekcyjnych, nie podlega wysokiej akcyzie, jaką objęty jest alkohol przeznaczony do celów spożywczych.

Skażalniki mogą mieć różne składy chemiczne, zależne od przeznaczenia i wymagań prawnych, ale ich głównym celem jest zapobieganie nadużyciom, takim jak nielegalne odzyskiwanie alkoholu do konsumpcji. Wybór odpowiednich skażalników ma również znaczenie dla bezpieczeństwa i skuteczności produktów takich jak środki do dezynfekcji, dlatego kwestie związane z ich składem i regulacjami prawnymi są tak istotne.

 

 

KLUCZOWE DZIAŁANIA NA RZECZ BEZPIECZEŃSTWA ŚRODKÓW DEZYNFEKCYJNYCH W POLSCE „Cel kampanii: Medisept i Związek Pracodawców Stomatologii zainicjowali działania na rz ecz ochrony jakości i dostępności środków dezynfekcyjnych poprzez odpowiednie regulacje, dotyczące skażalników alkoholu etylowego. „

Problem: Proponowane zmiany legislacyjne mogły prowadzić do uprzywilejowania zagranicznych producentów, wzrostu kosztów produkcji oraz obniżenia jakości środków dezynfekcyjnych w Polsce.

„ Znaczenie skażalników: Odpowiednie skażalniki alkoholu etylowego są kluczowe dla skuteczności i bezpieczeństwa produktów dezynfekcyjnych, co ma szczególne znaczenie dla branży medycznej, stomatologicznej i innych sektorów. „

Efekty działań: Dzięki wspólnym działaniom organizacji, w procesie legislacyjnym uwzględniono część proponowanych poprawek, co przyczyniło się do ochrony standardów higieny i bezpieczeństwa. „

Zaangażowanie partnerów: W kampanii uczestniczyło wiele instytucji i organizacji, które wspólnie dążyły do stworzenia lepszych warunków dla polskiego rynku produktów dezynfekcyjnych.

 

 

PODZIĘKOWANIA DLA PARTNERÓW

Dziękujemy wszystkim organizacjom i podmiotom aktywnie uczestniczącym w rozmowach oraz działaniach legislacyjnych, zmierzających do wyeliminowania nadużyć związanych z nielegalnym odzyskiwaniem alkoholu etylowego:

  • „ Związek Pracodawców Stomatologii
  • „ Polskie Towarzystwo Stomatologiczne
  • „ Ogólnopolska Izba Gospodarcza Producentów Wyrobów Medycznych POLMED
  • „ Polskie Stowarzyszenie Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego
  • „ Porozumienie Zielonogórskie
  • „ Polskie Stowarzyszenie Pielęgniarek Epidemiologicznych
  • „ Lubelski Związek Lekarzy Rodzinnych – Pracodawców
  • „ Związek Powiatowych Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej woj. podkarpackiego
  • „ Centrum Medyczne LUXMED Sp. z o.o. w Lublinie

Dzięki wspólnemu zaangażowaniu możliwe było wypracowanie rozwiązań służących poprawie bezpieczeństwa oraz standardów higieny w Polsce.

 

Autor: lek. Waldemar Ferschke

Lekarz medycyny, specjalista I stopnia z epidemiologii, Wiceprezes Zarządu MEDISEPT Sp. z o.o. Autor licznych publikacji w prasie naukowej, m. in z zakresu profilaktyki zakażeń w placówkach służby zdrowia. Od 30 lat związany z branżą dezynfekcji.


Artykuł opublikowany w numerze 1/2025 magazynu Nowy Gabinet Stomatologiczny. Zobacz pełny spis treści. Dowiedz się więcej - Nowy Gabinet Stomatologiczny.

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" -zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.

GAZETKA

nakladki na zeby zdjecie dodatkowe 2 min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA