NFZ przedstawił środki finansowe, na jakie mogą liczyć poszczególne oddziały wojewódzkie Funduszu w 2015 roku. Kwota, która będzie rozdysponowana to 1 750 440 tys. zł, czyli około 45zł w przeliczeniu na jednego mieszkańca kraju. W obliczu tak niskiej sumy kluczowe staje się podejmowanie inicjatyw profilaktycznych i promujących zdrowie.
Kwota 45 zł nie jest w stanie pokryć żadnego zabiegu stomatologicznego w całości, dlatego Polacy coraz częściej sięgają po usługi gabinetów prywatnych.Dzisiejsza dentystyka wymaga pewnego wkładu pieniędzy, lecz jej usługi są na najwyższym poziomie, a efekty utrzymują się przez lata. Niestety nie wszyscy decydują się na prywatne wizyty, co często jest równoznaczne z zupełną rezygnacją z opieki stomatologicznej. Jak wynika z danych opublikowanych przez Ministerstwo Zdrowia próchnica dotyczy 80% 6-latków, 79% 12-latków i 96% 18-latków. U osób dorosłych jest najgorzej – 99% z nich ma próchnicę, a tylko 5,4% pełne uzębienie. Są to jedne z gorszych statystyk
w Europie. Czynników wpływających na ten stan jest wiele. Strach przed dentystą, brak odpowiedniej higieny jamy ustnej oraz niewystarczająca opieka stomatologiczna ze strony Państwa.
- Najprostszym sposobem na uniknięcie dużych kosztów leczenia stomatologicznego, jest profilaktyka. Raz na 6 miesięcy należy odwiedzić dentystę w celu skontrolowania stanu zębów i wykonania zabiegów czyszczących oraz zabezpieczających je przed próchnicą. Takie zachowanie uchroni pacjenta, przed ewentualnymi zmianami, które wymagałyby kosztownego leczenia. Dobrze zadbane zęby będą przede wszystkim lepiej wyglądać, ale i dłużej nam służyć – mówi dr n. med. lek. dent. Przemysław Uliasz, ekspert medyczny kampanii „Lekcja Stomatologii”
– Koszty wizyty dentystycznej, wbrew ogólnej opinii, nie są zawyżane przez prywatne kliniki. Składa się na nie wiele czynników: fotel dentystyczny, autoklaw, wiertła, wypełnienia, asysta stomatologiczna oraz wynajem lokalu. Podliczając wszystkie wydatki, koszt jednej wizyty znacznie przekroczy kwotę, którą NFZ oferuje na roczną opiekę jednego pacjenta. Dodatkowo musimy inwestować w swoje wykształcenie, gdyż stomatologia znacząco ruszyła do przodu w ciągu ostatnich lat – dodaje
Dzięki edukacji można realnie wpływać na zmianę postaw społecznych związanych z regularną kontrolą stanu uzębienia. Należy zwalczać przyczyny chorób jamy ustnej, a nie ich objawy, dlatego zwiększenie świadomości istotności profilaktyki już u najmłodszych pacjentów jest bardzo ważne. Promocja zdrowia nie wywołuje stresu i bólu, a jej koszty są znacznie mniejsze niż koszty leczenia choroby. Kształtowanie postaw prozdrowotnych może także pozytywnie wpłynąć na ogólny stan uzębienia Polaków.