Wiadomości
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Nadal pozostanie tajemnicą co powinno być na paragonie fiskalnym. Minister Zdrowia nie zdołał określić jasno terminologii, która powinna widnieć na paragonie, a lekarze dentyści niestety dostają sprzeczne komunikaty od organów podatkowych oraz od importerów kas fiskalnych.

Na paragonie powinna znajdować się terminologia ogólna zgodnie z art. 43 ust.1 pkt. 19 ustawy o podatku od towarów i usług, czyli albo „usługa w zakresie opieki medycznej” albo „usługa medyczna”. Umieszczanie dokładniejszej terminologii, a w szczególności dokładnego opisu zabiegu, mogłoby łamać prawa pacjenta. Lekarz przecież jest zobowiązany do zachowania tajemnicy lekarskiej.

To jednak może być niewystarczające dla organów podatkowych. Jeśli będą miały wątpliwości co do cennika, mogą odwołać się do dokumentacji medycznej, którą lekarz dentysta ma obowiązek prowadzić. Odwołanie do dokumentacji będzie konieczne również przy zwolnieniach z podatku VAT. To z niej będzie wynikało, czy działanie lekarza dentysty służy profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.

Ministerstwo Zdrowia podkreśla, że nazwa na paragonie powinna być na tyle czytelna, aby po przeanalizowaniu jej wraz z ceną dało się określić usługę, można np. zamieścić odwołanie do pozycji cennika. Ostatecznie w razie wątpliwości, „co wbić na kasę” najlepsze będzie po prostu napisanie wniosku o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego do właściwego organu podatkowego. Przypomnijmy, że lekarze mają obowiązek rejestracji wszystkich wpływów finansowych za pomocą kasy od 1 maja 2011.

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA