Do 30 września trwają nabory do komisji orzekającej o błędach lekarskich. Za każde posiedzenie takiej komisji jej członek otrzyma do 420 złotych brutto. W komisjach mają zasiadać lekarze. Kadencja komisji ma trwać 6 lat.
Komisje od 2012 roku będą działać przy urzędach wojewódzkich w całej Polsce i będą zrzeszać osoby, które zajmą się ocenianiem czy w danym szpitalu został popełniony błąd lekarski.
Z 16 osób wchodzących w skład komisji połowę mają stanowić lekarze, a drugą połowę prawnicy. Kandydatem do komisji może zostać każdy lekarz. Swoją kandydaturę lekarz składa za pośrednictwem okręgowej izby lekarskiej, która następnie zgłasza go do wojewody. Ten dokona analizy zgłoszeń i najpóźniej do 31 grudnia powoła komisję.
Aby zostać członkiem komisji należy m.in. mieć wiedzę z zakresu praw pacjenta oraz posiadać co najmniej 5 letni staż pracy. Należy też być czynnym zawodowo lekarzem.
Wymagane jest także wykształcenie wyższe, co w przypadku lekarzy i prawników nie jest wygórowane żądanie, a mile widziane wyższe stopnie naukowe. Specjalizacja jest dowolna. To pierwszy nabór do komisji, której stworzenie wymusiła nowelizacja ustawy o prawach pacjenta i rzeczniku praw pacjenta.
Kandydaci mają czas na złożenie wniosku do 30 września.